درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه و تاریخچه آن


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

مدیریت پروژه و تاریخچه آن

1395/06/2
14:55
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
مدیریت پروژه فرایندی است، در جهت حفظ مسیر پروژه، برای دستیابی به تعادلی اقتصادی و موجه، بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت، در حین اجرای پروژه، که از ابزار و تکنیک های خاص خود، در انجام این مهم کمک می گیرد. در واقع کنترل اجرای دقیق و کامل برنامه تدوین شده برای پروژه است، به طوری که هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخیص علل و طرح اقتصادی ترین فعالیتها، پروژه را به نزدیکترین حالت ممکن در مسیر اولیه و اصلی خود باز گرداند. کنترل پروژه در این راه از سه عامل زیر بهره می‌گیرد.

    تعیین وضعیت واقعی پروژه
    مقایسه وضعیت واقعی با برنامه
    در نظر گرفت اقدام اصلاحی

تاریخچه مدیریت پروژه در جهان را معمولا به مدیریت پروژه‌های عظیمی همچون ساخت اهرام مصر، دیوار چین و یا بنا نهادن تخت جمشید به دستور داریوش مربوط می‏دانند. هر یک از این پروژه‌ها از جمله پروژه‌های بزرگ و پیچیده تاریخ بشریتند که با کیفیت استاندارد بالا و بکارگیری نیروی عظیم انسانی ساخته شده‏ اند.

یک مدیر پروژه وقتی به شهر اسرارآمیز هخامنشیان سری می‏زند و در هر گوشه‏ای از آن به نقوش هنرمندانه برجسته باستانی برخورد می‌کند بدون شک دچار حیرت می‏گردد که چگونه چنین پروژه عظیمی قریب دو هزار و پانصد سال پیش با چنین کیفیت منحصر به‏ فردی ساخته شده که علی‌رغم ویرانی و به آتش کشیده شدن پیاپی توسط اسکندر و تسخیر کنندگان پس از او، همچنان به عنوان نماد حیرت‌انگیز پروژه ایرانی از آن یاد می‏شود. هر چند به دستور کوروش، مهندسان و سازندگان پاسارگاد موظف بودند شرح کار خود و همچنین برنامه کاری روز بعد خود را در لوحه‌هایی که به نام کارنامک مشهور بود، بنگارند اما امروزه جز با تکیه بر حدسیات نمی‌توان اظهارنظر قاطعی پیرامون نحوه دقیق مدیریت پروژه‌های عظیم عهد باستان ابراز داشت چرا که متاسفانه تاکنون هیچ مدرک و نشانه‌ای دال بر چگونگی بکار بستن روشها و تکنیکهای مدیریت پروژه در این طرحها یافت نشده است.


 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


اما تاریخچه مدیریت پروژه در دنیای جدید به سالهای ابتدایی دهه 1900 میلادی باز می‏گردد جایی که هنری گانت با توسعه نمودار میله‏ای ابداعی خود آغازگر حرکت پرشتاب بعدی طی سالهای دهه 1950 و 1960 میلادی در پروژه‌های نظامی و هوا فضای آمریکا و سپس انگلستان گردید. هرچند نام پرآوازه هنری گانت به عنوان پدر تکنیک‏های برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در تاریخ ثبت گردیده است لیکن سالهای دهه 1950 و 1960 به عنوان سالهای آغازین رشد و توسعه مدیریت پروژه در دنیای معاصر شناخته می‌شود. این سال ها سرآغاز تکوین و توسعه بسیاری از روشها و دانش های مربوط با مدیریت های نه‌گانه پروژه است که سالها بعد توسط نرم‌افزارهای مختلف عملیاتی و در پروژه‌ها بکار گرفته شدند.

 در چهار دهه اخیر در دنیای پیشرفته به لحاظ فعالیتهای علمی و عملی مستمر و متمرکز متخصصین، مراکز آموزشی، دانشگاهها، تشکلات و انجمنهای معتبر جهان، مدیریت پروژه شاهد تحولات بسیار عظیم بوده است. این کنکاشها و تلاشها که با شتابی نه کمتر از پیش ادامه دارد، منجر بدان گشته است که اینک مدیریت پروژه در قالب دانشی جدید قابل عرضه بوده و بشریت با اتکاء بر این علم، بر مشکلات نوین، که بنوبه خود ناشی از سرعت سرسام آور تغییرات و نوآوری در همه شئون تولید و خدمات میباشد، فائق آید.

انستیتوی مدیریت پروژه ®PMI بدون شک یکی از معتبرترین مراکزی است که با در بر داشتن بیش از 700,000 عضو (ژانویه 2014 میلادی) در جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل بهترین روشهای مدیریتی پروژه و مستند سازی و اشاعه علم مدیریت پروژه زحمات زیادی را متحمل گشته و خدمات ارزنده ای را نیز تا بحال ارائه نموده است. ®PMI در پنج قاره جهان شناخته شده و از اعتبار بسیار بالائی برخوردار می باشد.

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management

 

برچسب ها:مدیریت پروژه ،
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه و تاریخچه آن

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه و تاریخچه آن ,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات