درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی استاندارد PMBOK


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

معرفی استاندارد PMBOK

1395/06/2
15:16
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
معرفی استاندارد PMBOK
یکی از ارزنده ترین دستاوردهای علمی و عملی PMI در سالهای گذشته تدوین و انتشار مجموعه ای از موثرترین فرایندهای مدیریتی پروژه در چهارچوب حوزه های دانش مدیریت پروژه، در قالب کتابی بنام راهنمای کلیت دانش مدیریت پروژه PMBOK (اختصاراٌ: پم باک) میباشد.

با توجه به گسترش حوزه تجاری شرکت ها و جهانی شدن سازمانها و پروژه ها، امروزه استفاده از استانداردها برای همزبانی افراد درگیر درصنایع و  پروژه ها  و اطمینان از اجرای بهتر کار ها و افزایش بهره وری ضروری است. استانداردها، علاوه بر تبیین کار و تعیین چگونگی اجرای صحیح عملیات، به عنوان مرجعی برای دسا اندرکاران پروژه در اختلافات مطرح است. قدرت استانداردها در جامع بودن آنها، سادگی، مقبولیت عام استفاده کنندگان است.  به لحاظ تحولات علمی و عملی عظیم چندین دهه اخیر در جهان و نیز تلاشهای مستمر و متمرکز مراکز آموزشی، دانشگاه ها، تشکلات و انجمن های معتبر در کشورهای پیشرفته و صنعتی، مدیریت پروژه اینک در قالب یک علم نوین عرضه گشته و لزوم شناخت و اشراف بر این دانش جدید برای کلیه مؤسسات صنعتی و خدماتی جهان روز به روز مبرم تر و غیر قابل اغماض گردیده است.

استاندارد را به زبان ساده  می توان ایجاد یک الگو دانست که منجر به نظم، قانون، قاعده، ضابطه، ارتباطات بهتر، کاهش تنوع و امثال آن میشود.

برخی از دلایل استفاده از استاندارد مدیریت پروژه:

    ایجاد زبان مشترک بین طرفهای درگیر
    ضرورت هماهنگی ارتباطی
    شناسایی و کاهش موثر ریسک ها
    بکارگیری روشها و نرمهای رایج
    ایجاد سیستمی متناسب و کاربردی برای هر پروژه
    انتقال تجربیات و درس آموخته ها

 

معرفی PMI

انستیتوی مدیریت پروژه آمریکا (Project Management Institute) بدون شک یکی از معتبرترین مراکزی است که با دربر داشتن تعداد متنابهی عضو فعال و متخصص در زمینه پروژه از بسیاری از کشورهای جهان در جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل بهترین روش های مدیریتی پروژه و مستند سازی و اشاعه دانش مدیریت پروژه زحمات زیادی را متحمل و خدمات ارزنده ای را ارائه نموده است. از بارزترین این خدمات می توان از تدوین و انتشار کتاب راهنمای کلیت دانش مدیریت پروژه PMBOK Guide که به اختصار “پم باک” نامیده می شود، و محتوای آن امروزه به منزله استاندارد دانش روز مدیریت پروژه به حساب می آید، نام برد.

فعالیتهای اصلی این سازمان در حال حاضر را میتوان به این صورت دسته بندی نمود.

    تدوین استاندارد های مدیریت پروژه، برنامه، پورتفولیو و مقولات مرتبط با آنها
    اعطای استوارنامه های بین المللی حرفه ای در مدیریت پروژه

انجمن مدیریت پروژه ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۹ میلادی تاسیس شد و با جمع آوری نظرات مدیران پروژه و مستند سازی آنها در سال ۱۹۸۷ اولین نسخه از استاندارد ارزشمند پم باک را ارائه کرد. این استاندارد در سال ۱۹۹۶ به صورت رسمی چاپ و منتشر شد و در سال ۱۹۹۹ مورد تایید سازمان ملی استاندارد امریکا ANSI قرار گرفت.

 
آشنایی با استاندارد PMBOK

یکی از ارزنده ترین دستاوردهای علمی و عملی PMI  در سالهای گذشته تدوین و انتشار مجموعه ای از موثرترین فرایندهای مدیریتی پروژه در چهارچوب حوزه های دانش مدیریت پروژه، در قالب کتابی به نام راهنمای کلیت دانش مدیریت پروژه  PMBOK (اختصاراٌ: پم باک) میباشد.

pmbok book

PMBOK : Project Management Body of Knowledge

کتاب PMBOK به تعریف و تشریح آن فرایندها (و ابزار و تکنیکهای مربوطه آنها)، و تکرار و تداخل آنها فیمابین یکدیگر (Process Interrelation)، و بررسی درون دادها و برون دادها و نیز الزامات فرایندهای مدیریت پروژه پرداخته، و بیان میدارد که: رعایت و انجام صحیح آن فرایندها، در اکثر مواقع و در اکثر پروژه ها، منجر به بالا رفتن درجه موفقیت، در به سرانجام رساندن موفق آن پروژه ها، می گردد.
درحال حاضر نگارش پنجم (نگارش سال ۲۰۱۲میلادی PMBOK  ۵th Edition) کتاب پم باک به منزله آخرین نگارش، معتبر و قابل دسترسی میباشد. این استاندارد توسط یک تیم حداقل ۱۰۰۰ نفره از متخصصین مدیریت پروژه از سراسر جهان نگاشته شده است.

    بطور خلاصه میتوان بیان داشت که:

کتاب استاندارد مدیریت پروژه  PMBOK (پم باک نگارش پنجم) از ۱۳ فصل تشکیل گردیده.  فصول ۱ الی ۳ به تعریف و تشریح مقوله پروژه، مدیریت آن و چهارچوب مدیریت پروژه می پردازد. لازم به ذکر است حوزه دانش مدیریت ذی اثران یا ذینفعان پروژه به علت اهمیت فوق العاده این مبحث در ویرایش جدید به استاندارد اضافه شده است .

    فصول ۴ الی ۱۳ اختصاص به معرفی و تشریح ۱۰ حوزه دانش مدیریت پروژه دارد.

 بدین ترتیب یک ماتریس با ۱۰ سطر و ۵ ستون را معرفی مینماید که سطرهای آن، حوزه های دانش و ستونهای آن، گروههای فرایندی مدیریت پروژه بوده و عناصر این ماتریس بعضاٌ خالی و بعضاٌ شامل یک یا چند فرایند از ۴۷ فرایند مدیریت پروژه را تشکیل میدهند.

در طی ۱۰ فصل،  PMBOK  به معرفی و تشریح ۴۷ فرایند مدیریتی پروژه، درون دادها، ابزار و تکنیکها و نیز برون دادهای تک تک این فرایندها پرداخته و تعاملات فیمابین آنان را مورد بررسی قرار میدهد. از سوی دیگر و همزمان با آن، پم باک مدیریت پروژه را در انجام ۵ گروه فرایندی آغازین، برنامه ریزی، اجرائی، نظارتی-کنترلی و اختتامی معرفی می نماید.

 

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


Project Management Professional) PMP) بدون تردید شناخته شده ترین و معتبرترین گواهینامه ای است که در زمینه مدیریت پروژه در سطح جهان مطرح میباشد و به منزله یک مدرک حرفه ایی مهم برای مدیران پروژه بحساب می آید.

در حال حاضر تعداد دارندگان مدرک PMP به عنوان یکی از شاخصهای رشد دانش مدیریت پروژه در کشورها لحاظ میشود و تا اواسط سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۵۰ هزار نفر در دنیا موفق به کسب  این مدرک شده ا ند و در همین زمان نیز در ایران حدود ۶۰۰ نفر این مدرک را کسب کرده اند.

 
 

نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی استاندارد PMBOK

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی استاندارد PMBOK,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic