درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - ایراد ایده ناب


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

ایراد ایده ناب

1395/05/29
15:43
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
ایده به ظاهر نابی که تو درس قبل با هم مرور کردیم ایرادهای خیلی زیادی داره؛ مثلا:
  • واقعیت اینه که اکثر کسب و کارهای جدید شکست می‌خورن. هیچ دلیلی نداره که آدم فکر کنه تافته جدا بافته‌س، شغلش رو ول کنه و بره دنبال ایده‌ای که معلوم نیست به کجا می‌رسه. راه درست اینه که آدم کارش رو ادامه بده و همراه با اون کمی هم روی ایده جدید سرمایه‌گذاری کنه و بهش فرصت بده که خودش رو اثبات کنه. وقتی ایده اثبات شد می‌شه شغل کارمندی رو ول کرد. 
  • چرا اون آدم فکر می‌کنه ایده‌ش حتما موفق می‌شه؟ آیا می‌دونه که رفتار بازار به ندرت طبق انتظارهای اولیه‌س؟
  • چطور فکر می‌کنه تولید نرم‌افزارش ۳۰۰۰ نفرساعت کار داره؟ من خیلی راحت می‌تونم اون روزی رو تصور کنم که ده هزار نفر ساعت کار شده و نرم‌افزار هنوز به نصف هم نرسیده. 
  • آیا می‌دونه چقدر مدیریت تیم‌های مجازی سخته؟ دوتا تیمی که تو اینترنت پیدا کرده و معلوم نیست کجای دنیا هستن، با انواع مشکل‌های ارتباطی و ...
  • آیا می‌دونه وقتی بیشتر از یه تیم روی یه نرم‌افزار کار می‌کنه چقدر مدیریت کار سخت می‌شه؟
  • بازگشت سرمایه در دو ماه؟! بی‌نهایت خوش‌بینانه‌س. 
  • انتظار داره نرم‌افزار تا ۶ ماه بعد از نشر به حدی برسه که یه شرکت بزرگ چهارصد میلیون تومن پول بده که امتیاز نرم‌افزار رو بخره. درستی این سنارو وابسته به فرضیات و برآوردهای کاملا اثبات نشده و خوش‌بینانه‌س. 

تمام این ایرادها، و خیلی‌های دیگه که به فکر شما رسیده و اینجا بهش اشاره نشده، خوش‌بینی بیش از اندازه‌س؛ در نظر نگرفتن ریسک‌ها.

این آدم به احتمال زیاد سرمایه‌ش رو به خاطر این ایده از دست می‌ده و به جایی هم نمی‌رسه. البته، تجربه‌ای به دست میاره که می‌تونه بعدا براش خیلی مفید باشه. فرض کنیم بعد از این‌که این کسب و کارش به نتیجه نمی‌رسه به عنوان مدیر پروژه تو یه پروژه ساختمانی مشغول به کار می‌شه. حالا می‌خواد از این تجربه استفاده کنه و پروژه‌ش رو بهتر مدیریت کنه. 


چه ریسک‌هایی برای یه پروژه ساختمانی معمولی به نظرتون می‌رسه؟نظرات