درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تفاوت مدیریت ساخت با مدیریت پروژه در چیست؟


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

تفاوت مدیریت ساخت با مدیریت پروژه در چیست؟

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
بطور تئوری هم مدیریت پروژه و هم مدیریت ساخت از سه طرف رابطه دارند: کارفرما, مشاور و پیمانکار.

 

مشاور در واقع نماینده کافرما (مالک) در مقابل پیمانکار است و هرگونه ارتباطات لازم بین کافرما و پیمانکار از طریق مشاور صورت میگیرد. گفتنی است تمامی امور ساخت و ساز توسط پیمانکار و پیمانکاران جزء صورت میگیرد اما مشاور مسئول تهیه نقشه ها, توسعه پروژه, بررسی کار, نظارت و … است.

مدیریت پروژه یا مدیریت ساخت؟

اما تفاوت مدیریت پروژه با مدیریت ساخت در چیست؟

اولین تفاوت این دو, در رابطه آنها با سه طرف ذکر شده در بالا است. در مدیریت پروژه, مشاور و پیمانکار هیچگونه قرارداد رسمی با یکدیگر ندارند. در واقع آنها یک رابطه با واسطه دارند که مشخص میکند هر کدام چه وظایفی دارند و چگونه باید با یکدیگر کار کنند. وظایف آنها بر روی همدیگر تاثیرگذار خواهد بود اما قرارداد آنها تنها با کارفرما است.

 

در مدیریت ساخت, پیمانکار رابطه مستقیم با مشاور دارد اما هیچ رابطه مستقیمی با کافرما ندارد. در این حالت کارفرما و پیمانکار یک رابطه با واسطه دارند. و حتی حق الزحمه پیمانکار با واسطه مشاور (اما توسط کارفرما) پرداخت میشود.

 

تفاوت مدیریت پروژه با مدیریت ساخت - رابطه کارفرما پیمانکار مشاور

 

دومین تفاوت بین مدیریت پروژه و مدیریت ساخت در نحوه انتخاب پیمانکار است. در مدیریت پروژه, کارفرما پیمانکار را انتخاب میکند. در این حالت کارفرما میتواند با مذاکره با یک یا چند پیمانکار یا برگزاری مناقصه مناسبترین را از نظر خودش انتخاب کند. و در این انتخاب کاملا مختار است. مشاور در این حالت تنها میتواند با کارفرما مشورت کند اما هیچگونه مسئولیت مستقیمی در این رابطه ندارد.

 

اما در مدیریت ساخت, مشاور بیشترین مسئولیت را برای انتخاب پیمانکار دارد. مشاور و کارفرما بصورت مشترک به توافق میرسند که برای انتخاب پیمانکار مناقصه برگزار کنند یا با یک پیمانکار خاص مذاکره کنند (پس از معلوم شدن بودجه پروژه). از این پس مشاور مسئول انتخاب مناسبترین پیمانکار خواهد بود و تمامی عواقب ناشی از این انتخاب به عهده مشاور خواهد بود.

 

مدیریت پروژه چیست؟ مدیریت ساخت چیست؟

 

سومین تفاوت بین مدیریت پروژه و مدیریت ساخت در مسئولیت است. در مدیریت پروژه,  مشاور تنها مسئولیت برای طرح را دارد و پیمانکار مسئول کار فیزیکی و انطباق با طرحهای پروژه است. در این روش, مسئولیت تمامی تصمیماتی که کارفرما بدون تایید مشاور میگیرد بر عهده خود کارفرما خواهد بود.

 

در مدیریت ساخت, مشاور هم مسئولیت طراحی را به عهده دارد و هم کار فیزیکی. اگر مشکلی پیش آید, طرف مقابل کارفرما تنها مشاور است و مشاور باید تمامی مسئولیت را به عهده بگیرد.

 

مزیتها و معایب مدیریت پروژه و مدیریت ساخت به صورت خلاصه:

 

مدیریت ساخت

مدیریت پروژه

مزیتها

معایب

مزیتها

معایب

۱-      کارفرما درگیر تصمیمگیریهای جزئی نمیشود.

۲-      کارفرما تمامی حق الزحمه و مخارج پروژه را تنها از طریق یک شرکت پرداخت میکند.

۳-      معمولا پروژه زودتر به اتمام میرسد.

۴-      کیفیت کار معمولا بالاتر خواهد بود (به دلیل مسئولیت بیشتر مشاور)

۱-      معمولا پروژه گرانتر تمام میشود.

۱-      کارفرما کنترل کامل بر روی تمامی جنبه های پروژه دارد.

۲-      کارفرما در تصمیمگیری آزادتر است.

۳-      کارفرما تصمیم نهایی را میگیرد.

۴-      کافرما میتواند در قیمت با پیمانکاران مذاکره مستقیم کند.

۱-      کافرما باید بیش از اندازه درگیر جزئیات پروژه بشود.

۲-      کارفرما مسئول حق الزحمه و مخارج پروژه نسبت به هر یک از عوامل پروژه بصورت جداگانه خواهد بود.

 
نتیجه گیری: نمیتوان گفت مدیریت پروژه بهتر است یا مدیریت ساخت. بلکه به دلیل منحصر به فرد بودن هر پروژه باید بررسی شود کدام روش مناسب تر است. ممکن است در یک پروژه خاص مدیریت ساخت بازدهی (هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمانی) بهتری داشته باشد و در یک پروژه دیگر انتخاب بهتر مدیریت پروژه باشد. بصورت کلی مدیریت پروژه روش سنتی و مدیریت ساخت روش راحتتر انجام پروژه است. در هر دو روش هماهنگی های لازم بین منابع انسانی, مصالح,  ماشین آلات ساختمانی و … باید صورت گیرد. در مدیریت پروژه این هماهنگی ها به عهده کارفرما و در مدیریت ساخت به عهده مشاور است.
منبع:سیویلتکت


نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تفاوت مدیریت ساخت با مدیریت پروژه در چیست؟

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تفاوت مدیریت ساخت با مدیریت پروژه در چیست؟,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic