درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چرخه‌ حیات پروژه


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

چرخه‌ حیات پروژه

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
مراحل و چرخه حیات پروژه:
پروژه‌ها عموماً بطور مستقل از یكدیگر اجرا می‌شوند. لذا كلیه شرایط آنها نیز منحصر به خودشان بوده و قابل تعمیم به سایر پروژه‌ها نیست. این موضوع حتی برای پروژه‌هایی كه بطور همزمان شروع و یا خاتمه می‌یابند نیز صادق است.
مراحل پروژه و مشخصات آن:
هر یك از مراحل پروژه با شروع و خاتمه یك یا چند فعالیت عمده شناسایی می‌گردد به نحویكه شروع و خاتمه هر مرحله كاملاً مشخص است. بطور مثال می‌توان امكان‌سنجی و مطالعات اقتصادی،‌ طراحی و مهندسی، تداركات و امور كالا، سیویل و ساختمان، نصب و راه‌اندازی را به عنوان مراحل اجرای یك پروژه نام برد.
در پایان اجرای یك مرحله از پروژه، عموماً یك " ارزیابی عملكرد" انجام می‌گردد و تعداد دفعات و چگونگی ارزیابی عملكرد بستگی به مشخصه‌های اولیه و شرایط اجرائی پروژه دارد. ( عموماً تعداد این مراحل ( ارزیابی عملكرد) در پروژه‌های با فعالیت قطعی و غیراحتمالی به مراتب كمتر از پروژه‌های با فعالیت‌های غیر قطعی و احتمالی است.)بررسی و توجیهات پایان هر مرحله و ماحصل ارزیابی عملكرد را خروجی‌های یك مرحله، ورودی‌های مرحلة بعد و نقطه تصمیم (در چگونگی ادامه كار) می‌نامند. هر مرحله از اجرای پروژه ابتدا تعریف وقبل از آغاز به میزان مقتضی تشریح می‌گردد تا سطح برنامه‌ریزی و كنترل مدیریتی لازم متناسب با مقتضای آن مرحله از اجرای پروژه در نظر گرفته شود.
این تشریحات عمدتاً مرتبط با نتایج متخذه از مراحل قبلی است و نوعاً شامل موارد عمده ذیل نیز می‌باشد:
o تعیین دقیق مبانی مورد توجه در اجرای كار
o تشریح دقیق طرح اجرائی و تعیین مقاطع عمده (Milestone) و مقاصد پیش‌بینی شده در مرحله یا مراحل بعد
o تعیین مقادیر، احجام و میزان، احجام و میزان حصول به نتایج ( كمی- كیفی) در مرحله یا مراحل بعد
o تدوین مجموعه نیازها برای برای ادامه كار
o تهیه و تدوین روش‌ها و رویه‌های اجرائی و عملیاتی
o بررسی و ایجاد هماهنگی‌های لازم بین ماحصل اجرای مرحله یا مراحل، با اهداف اركان اجرائی، رویه‌های اجرائی و بالاخره مجموعه محیط داخلی و خارجی پروژه


مشخصه‌های چرخه‌ حیات پروژه:
چرخه حیات پروژه نمایانگر مراحل اصلی و قدم‌های عمده در اجرای پروژه از شروع تا خاتمه آن میُ‌باشد و به دو بخش عمده ذیل تفكیك می‌شود:
o مشخصات فعالیت‌هایی كه در هر مرحله از چرخه حیات پروژه و برای تكمیل آن می‌بایستی انجام شود.
o مشخصات نیروهایی كه برای تحقق اهداف هر مرحله درگیر انجام فعالیت‌های آن مرحله می‌گردند.

اغلب چرخه‌های حیات پروژه دارای مشخصه‌های كلی زیر می‌باشند:
§ میزان انجام هزینه‌ها و استفاده از نیروی انسانی در مراحل اولیه اجرای پروژه‌ها عموماً كمتر بوده، به مرور افزایش یافته
§ و هنگامیكه پروژه به خاتمه نزدیك می‌شود این میزان سریعاً كاهش می‌یابد.
§ در مرحلة آغاز پروژه احتمال موفقیت در انجام تعهدات و حصول كامل به نتایج از پیش تعیین‌شده كمتر است و بدین لحاظ میزان ریسك و عدم قطعیت بیشتر می‌باشد. این احتمال به مرور پیشرفت كار پروژه و با شناسایی و تسلط به جوانب كار و محیط پروژه، تعدیل و متناسب می‌گردد.
(بدیهی است اگر پیشرفت پروژه مطابق مبانی اولیه و مغایرت برنامه با اجرا در حدلقل ممكن باشد كه موفقیت كاملاً محتمل است و در صورت عكس، احتمال عدم موفقیت بیش از پیش و متناسب با اختلافات برنامه با اجرا خواهد بود)
§ اغلب برآوردها و پیش‌بینی‌ها در مراحل آغازین پروژه دقیق نیست. لذا تأثیر آراء و نظریات مجریان در تعیین مشخصه‌های محصول و هزینه نهایی در اوایل پروژه بسیار زیاد است و اما به مرور و در مراحل بعدی و با پیشرفت پروژه و كسب مبانی دقیق‌تر و كسر فاصله زمانی بین پیش‌بینی و اجرا، بمرور از اعلام نظر متولیان ( كه بیشتر جنبه بایدها و نبایدها دارد) كاسته شده و بنا به مقتضای كار و واقعیات ملموس، مشخصه‌های پروژه و مراحل آن تبیین و تعیین می‌شود.

جرخه حیات پروژه‌ها اغلب به چهار یا پنج مرحل (و در برخی موارد بیشتری) قابل تفكیكی می‌باشد. این تفاوت حتی می‌تواند مطابق نظرات مجریان و متولیان مختلف بین دو پروژه مشابه نیز متفاوت باشد. به عنوان مثال برخی از مجریان دو مرحله ( مهندسی پایه و مهندسی تفصیلی) را به عنوان یك مرحله (طراحی و مهندسی) می‌نامند. عده‌ای مراحل چرخه حیات پروژه‌ها را با نام زیر پروژه‌های آنها شناسایی می‌نمایند. مثلاً طراحی و مهندسی پروژه به عنوان یك مرحله و از طرفی یك زیرپروژه قلمداد می‌گردد.

انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

 منبع:تجربیات یک مهندس صنایع در مدیریت یک مجموعه کوچکنظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چرخه‌ حیات پروژه

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چرخه‌ حیات پروژه,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic