درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

اولین نیاز مدیریت اجرای پروژه ها در کشور

 

مجید فراهانی

 

هفته گذشته روز سوم خرداد 90 شاهد انفجار پروژه فاز سه پالایشگاه آبادان در حضور رییس جمهور به هنگام افتتاح آن بودیم. در همین روز احتمال تعطیلی پتروشیمی خارك به دلیل ایمنی را از زبان مدیر HSE شرکت نفت در رسانه ها منتشر شد

 

 براساس تخمین سازمان بین المللی كار (ILO) مرگ كارگران در اثر حوادث و بیماریهای ناشی از كار سالیانه به دومیلیون و هفتصد هزار نفر می‌رسد. سالانه بیش از 250 میلیون حادثه ناشی از كار در جهان اتفاق می‌افتد و 160 میلیون كارگر از بیماریهای شغلی رنج می‌برند.

 

 

 

خسارتهای مالی ناشی از زمان كار تلف شده ، آموزش ، غرامت ، توقف تولید ، خدمات فنی پزشكی و غیره سالیانه 1250 میلیارد دلار آمریكا تخمینی زده شده است. بدین معنا كه زیانهای اقتصادی ناشی از شرایط بدكاری ، حوادث ، بیماریهای ناشی از كار و سطح پایین حفاظت بالغ بر 4 درصد تولید ناخالص ملی جهان میباشد و این در حالی است كه خسارتهای انسانی (فوت) قابل محاسبه نیستند.

 

بعضی از هزینه‌های سیستمی كه ناشی از حوادث در محیط كار به وقوع می‌پیوندد بشرح ذیل میباشد.

 

الف –درمان و بستری شدن افراد.

 

ب –پرداخت حقوق و مزایا به شخص مصدوم در زمان استراحت.

 

ج –پرداخت غرامت به مصدوم و یا خانواده فوت شده.

 

د –هزینه پاكسازی محیط.

 

ه –هزینه‌مواد ، قطعات و تجهیزات از دست رفته.

 

و –جریمه‌های احتمالی.

 

علاوه برموارد فوق هزینه‌های غیر مستقمی را نیز می‌توان بدلیل عدم رعایت قوانین ایمنی بشرح ذیل متحمل دانست.

 

الف –كاهش اعتماد سرمایه‌گذاران و بانكها ، سهامداران و كاهش سود شركت.

 

ب –پیگیریهای قضائی.

 

ج –عدم رغبت كاركنان.

 

د –كاهش راندمان بدلیل ترس از وقوع مجدد حادثه.

 

و –جایگزینی نمودن افراد جدید و كاهش راندمان فرد جدید بدلیل عدم كارائی و تجربه.

 

ز –افزایش حق بیمه حوادث ، درمان و غیره.

 

بنابراین با توجه موارد بالا و در نظر گرفتن عناصر کلیدی زمان، هزینه و کیفیت در پروژه ضرورت نیاز به HSEدو چندان می‌شود و می‌توان این ضرورت را بنا به مورد به زیر گروههای ذیل تقسیم نمود.

 

الف –افزایش تلفات و عوارض شغلی.

 

ب –افزایش آگاهیهای عمومی و توسعه فرهنگ سلامت.

 

ج –افزایش خسارات زیست محیطی.

 

ه –پذیرش تعهدات و قوانین بین‌المللی در تجارت جهانی و عقد پیمان با شركتهای بین‌المللی.

 

و - افزایش نظارتهای قانونی.

 

 "مبحث ایمنی و بهداشت در محیط کار که تاریخچه پیدایش آن را به مطالعات بقراط در زمینه مسمومیت کارگران با سرب مرتبط می‌کنند، در سال ١٩٥٣ با تشکیل کمیته مشترک بهداشت جهانی (W.T.O) و سازمان بین المللی کار (I.L.O)وارد دوره نوین خود گردید."(Waldron H.A. 1991) در این کمیته هدف های بهداشت حرفه ای چنین ترسیم شده است:

 

الف) تامین، حفظ و ارتقای سطح سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی کارکنان در هر پیشه ای که هستند.

 

ب) پیش گیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار

 

 ج) تطبیق کار با انسان و در صورت عدم امکان، تطبیق انسان با کار

 

 تجربیات نشان می دهد که پروژه ها حاوی عناصر استراتژیکی، تکنیکی، اقتصادی و ملی هستند، و در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با تهدیدها و فرصتهایی در رابطه با عناصر کلیدی پروژه یعنی زمان، هزینه و کیفیت مواجه هستند. ریشه این تهدیدها و فرصتها را می‌توان در مجموعه ای از شرایط غیر قطعی یا عدم اطمینانها مرتبط با کارفرما، پیمانکاران و محیط زیست اطراف جستجو کرد که دارای منشاء های مختلفی مانند مسائل تکنیکی، مدیریتی و حتی مهندسی می باشند.

 

پس از گذشت چندین سال از مطرح شدن نیاز به الگویی جهت مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، استاندارد BS 8800در سال ١٩٩٧ تا حدودی این نظر را تامین نمود. گرچه این استاندارد برای اجرا و پیاده سازی یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد ولی به منظور تصدیق و اخذ گواهینامه طراحی نشده و در نتیجه الگوهای متعددی بر مبنای آن پیاده سازی و اجرا گردید.به منظور رفع این کاستی، سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای حاصل یکی شدن الگوهای قبلی بوده و به این ترتیب، استانداردی قابل ممیزی و اخذ گواهینامه ایجاد شد. در حال حاضر اغلب رویه های ایمنی و بهداشت بر پایه استاندارد آمریکایی-کانادایی OSHAو یا انواع اروپایی آن مثل IOSHو NIOSHنوشته می شوند. این رویه ها طیف گسترده ای از الزامات و حدود و قواعد اجباری جهت رسیدنبه حداقل خطر و حادثه در محیط کار را در بر می گیرند.

 

پر واضح است که بهره گیری از علوم مدیریت پروژه از لحظه مطرح شدن ایده پروژه تا مرحله بستن پروژه بعنوان عامل قدرت و اقتدار مدیر پروژه محسوب می گردد. در راستای به ثمر نشاندن این هدف، کاهش تلفات و عوارض شغلی، کاهش خسارتهای محیط زیستی و افزایش ایمنی و سلامت محیط اجرای پروژه و بدنبال آن معیارهای کلیدی پروژه (زمان، هزینه و کیفیت)، مسئولیتهای ثانویه مدیریت مطرح می گردد و امروژه علوم مدیریت پروژه در این حوزه در حال توسعه می باشد .

 

نظام مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست (HSE-MS) نتایج قابل ملاحظه ای را نسبت به دیگر روش ها در پی داشته است چرا که این سیستم مدیریت نیز همانند یک سیستم مدیریت یکپارچه جزئی از سیستم مدیریت کلی پروژه محسوب گردیده و فقط به منظور سهولت ، همیاری و هماهنگی افراد در سیستم واحد پروژه این موضوع را خط مشی خود قرار داده است .

 انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

به همین دلیل است که عبارت نام آشنای Safety Firstبه عنوان شعار همیشگی سایتهای عملیاتی در پیشانی غالب کارگاه های پروژه های بین المللی  به چشم می خورد و جهت انجام كاری بی حادثه، کم خسارت با زمانبندی مناسب و هزینه ای معقول و کیفیتی بالا در پروزه های کشور بایستی كلیه الزامات HSE  در تمامی مراحل انجام یک پروژه، مد نظر قرار گیرد.نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE),مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic