درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - عوامل غیرمالی در ارتباط با نرخ بازگشت سرمایه پروژه های IT


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

عوامل غیرمالی در ارتباط با نرخ بازگشت سرمایه پروژه های IT

1395/08/25
05:35
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
عوامل غیرمالی در ارتباط با نرخ بازگشت سرمایه پروژه های IT

نرخ بازگشت سرمایه همواره یکی از دغدغه های کلیدی سازمان ها بوده است. CIO ها همواره تصمیم گیری های مربوط به خرید تکنولوژی را با توجه به نرخ بازگشت سرمایه انجام می دهند. سرمایه گذاری برای خرید یک سیستم جدید یا اجرای یک پروژه IT نیز از همین موارد است.
اکثر سازمان ها برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) از یک یا چند معیار مالی استفاده می کنند. این معیارها موارد زیر را شامل می گردد:

    دوره بازگشت سرمایه: مدت زمان لازم برای آنکه سود حاصل از پروژه، هزینه های آنرا پوشش دهد.

    ارزش فعلی خالص (NPV): ارزش آینده منافع، برحسب پول امروز.

    نرخ بازگشت درونی (IRR): منافع برحسب یک نرخ تنزیل.

هنگامی که در سرمایه گذاری های IT، صحبت از نرخ بازگشت سرمایه به میان می آید، متخصصان IT و مدیران رده بالا، صرفاً منافع مالی را به حساب می آورند. با این حال، امروزه که IT به یک وسیله کلیدی در کسب و کار تبدیل گردیده، مزایای آن فراتر از چیزهایی است که با محاسبات روزمره، قابل اندازه گیری باشد.
ارزش شبکه، قابل محاسبه نیست؛ پتانسیل سیستم های IT خوب برای حفظ رضایت مشتریان را نمی توان محاسبه نمود؛ اما اینها مزایایی کلیدی برای کسب و کار شما در جهان امروز می باشند.
اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه غیرمالی، همواره برای CIOها حوزه ای است که به مهارت نیاز دارد. تشخیص اینکه چه چیزی باید اندازه گیری شود و چگونه باید اندازه گیری شود، برای سرمایه ها و منافع ناملموس، می تواند امری بسیار دشوار باشد.
مثلاً اجرای یک پروژه IT می تواند به کارکنان کمک کند تا مهارتهای جدیدی کسب کنند و در نتیجه، پایگاه دانش آنها و سازمانشان ارتقا یابد. بالا رفتن ارزش نشان تجاری (Brand)، یکی دیگر از مزایای ناملموس بالقوه است.
هیچ فرمول ثابتی برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه منافع ناملموس وجود ندارد، اما درنظر گرفتن آنها می تواند به سازمان کمک کند تا گزینه های بیشتری، که منافع سازمان را در دراز مدت تضمین می کنند، پیشِ رو داشته باشد.

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - عوامل غیرمالی در ارتباط با نرخ بازگشت سرمایه پروژه های IT

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - عوامل غیرمالی در ارتباط با نرخ بازگشت سرمایه پروژه های IT,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic