درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - ریسک‌های مثبت پروژه‌های ساختمانی


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

ریسک‌های مثبت پروژه‌های ساختمانی

1395/06/7
15:42
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
چه ریسک‌های مثبتی درباره پروژه‌های ساختمانی به ذهنتون رسید؟

این می‌تونه یه ریسک باشه: قراره یه پروژه کمابیش مشابه، ولی کوچک‌تر، در همسایگی پروژه فعلی شروع بشه. اگه مناقصه اون پروژه رو هم برنده بشیم می‌تونیم منابع رو بین دو پروژه به اشتراک بذاریم و تو هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم. 

چطور می‌شه برای واکنش به این ریسک برنامه‌ریزی کرد؟
اولین راه اینه که قیمتی کاملا رقابتی برای پروژه بدیم که احتمال بردمون رو بیشتر کنه. شاید بشه در کنار اون تجهیز کارگاه رو زودتر و با کیفیت بالاتر تو کارگاه فعلی تکمیل کرد که اعتماد کارفرمای بالقوه رو جلب کنه. 
تو این سناریو چند نکته وجود داره. اول این‌که اگه تسریع و بالا بردن کیفیت تجهیز کارگاه فعلی رو به عنوان یکی از برنامه‌ها انتخاب کنیم، خودش ریسک داره، چون زودتر از موعد تجهیز کردن کارگاه ممکنه دوباره‌کاری به وجود بیاره. به این نوع ریسک که به خاطر اجرای برنامه واکنش به ریسک دیگه‌ای به وجود میاد، ریسک ثانویه گفته می‌شه. ریسک‌های ثانویه مثل بقیه ریسک‌ها شناسایی و برنامه‌ریزی می‌شن. 

نکته دیگه، که احتمالا متوجه شدین، اینه که ریسکِ بردن یه پروژه جدید و بعضی از برنامه‌های واکنشیش فراتر از محدوده پروژه فعلیه، هرچند که بعضی از برنامه‌های واکنشیش داخل پروژه فعلی قرار می‌گیره. مسئله اینه که مدیریت ریسکِ موفق به محدوده پروژه محدود نمی‌شه و باید تو سطوح مدیریت طرح و مدیریت پرتفولیوی سازمان هم جریان داشته باشه. 

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management

نمی‌شه پروژه‌ای رو تصور کرد که هیچ شکلی از مدیریت ریسک نداشته باشه. مدیریت ریسک همون کاریه که مدیران دایمان دارن انجام می‌دن. چیزی که لازمه، ساختار دادن به این رفتار کاملا طبیعی و موثرتر کردنشه. پس بیاین چند قدم عقب بریم و ماجرا رو از اول شروع کنیم:‌ به نظر شما اولین کاری که برای مدیریت ریسک باید کرد چیه؟
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - ریسک‌های مثبت پروژه‌های ساختمانی

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - ریسک‌های مثبت پروژه‌های ساختمانی ,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات