درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پروژه شما به چه منابعی نیاز دارد؟


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

پروژه شما به چه منابعی نیاز دارد؟

1395/06/2
15:01
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
پروژه شما به چه منابعی نیاز دارد؟

پروژه ها علاوه بر شما در راس امور به عوامل دیگری نیز برای به سرانجام رسیدن نیاز دارند.یک مدیر پروژه خوب بودن یک نقطه شروع است اما شما باید خود را به ابزاری که یک کار نیاز دارد مجهز کنید تا بتوانید اهداف یک پروژه را براورده کنید.
برای پیشرفت در پروژه به سه منبع نیاز داریم:منابع انسانی، دارایی و پول که به هر کدام از آنها نگاهی می اندازیم.

منابع انسانی
شما بدون مشارکت با افراد دیگر نمیتوانید یک پروژه را انجام دهید.مدیریت یک تیم اغلب میتواند پرتنش ترین قسمت مدیریت یک پروژه باشد.
در مجموع دستیابی به تمام دستاوردهای پروژه بسیار آسان است-البته همه چیز بستگی به منابع انسانی و سیاست های سازمانی دارد.
مدیریت منابع به یک ابزار بسیار مهم تبدیل میشود زیرا شما باید مدیریت کنید که افراد شما روی چه چیزی کار کنند و وقتشان را چگونه بگذرانند.
اولین کاری که شما باید انجام دهید لیست کردن افرادی است که به پروژه کمک می کنند تا این که اعضای گروه بطور واضح مشخص شوند.
به این ترتیب شما می توانید از افراد در جایگاه مناسبی استفاده کنید و وظایف متناسب با توانایی هایشان به انها اختصاص دهید.مسئله دیگر در مدیریت منابع انسانی یک پروژه اطمینان حاصل کردن از این است که به یک دسته از افراد بیش از اندازه کار محول نشود و دسته ای از افراد کاری برای انجام دادن نداشته باشند.
مشخصات گزارش شده از نرم افزار مدیریت منابع شما باید قادر باشد به شما کمک کند تا افرادی را که در منصبی پایین تر از حد توانایی هایشان قراردارند شناسایی کنید و فعالیت های متناسب با توانایی هایشان به آنها واگذار کنید.
شما همچنین میتوانید تشخیص دهید که به چه کسی وظایفی بیش از حد،محول شده است-این موضوع بسیار مهم است زیرا این افراد مانند گلوگاه عمل میکنند ومانع از پیشروی کار افراد دیگر میشوند.اگر به فردی کارهای زیادی محول شده است شما میتوانید وظایف او را به عهده ی شخص دیگری بگزارید و حجم کاری را بین نیروها تقسیم کنید.
0005
دارایی ها
بیشتر پروژه ها به نوعی دارایی نیز نیاز دارند . دارایی هایی مانند:
نرم افزار و لایسنسها برای مثال: تخصص طراحی نرم افزار یا ابزار همکاری انلاین
سخت افزار برای مثال: سرورها ، کابل ها و دیگر ابزاری که زیر ساخت ای تی را به کار می اندازند
ساختمان ها برای مثال: موقعیت اداره ، امکانات موقت در ساختمان ومانند اینها
ماشین آلات برای مثال: جرثقیل ، ابزارهای تولید
تجهیزات برای مثال : دستگاه کپی ، ملزومات اداری
مواد خام: بتن، فولاد و کاغذ
تجهیزات حمل ونقل برای مثال : ون ها و کامیون ها
شما نیز میتوانید به مثال های دیگری اشاره کنید که مناسب پروژه شما هستند.این مشکل است که یک لیست قطعی و نهایی تمام نیازهای شما را برای همه پروژه ها تامین کند زیرا پروژه ها بسیار با هم متفاوتند.
در پروژه طراحی یک نرم افزار، شما به تعدادی کامپوترو یک ساختمان نیاز دارید تا از آنها به عنوان آزمایشگاه تست استفاده کنید ؛علاوه بر آن به نرم افزاری احتیاج دارید که بطور خودکار عمل آزمایش و رفع اشکالات را انجام دهد.
پروژه ای برای ساخت پارکینگ ماشین ها به امکاناتی از قبیل میکسر(مخلوط کن)،سیمان،کلاه ایمنی برای پرسنل حاضر در محل و امکانات پذیرایی همراه نیاز دارد.پس می بینید که دارایی هایی که شما برای پروژتان نیاز دارید بسیار با دارایی هایی که فرد دیگری برای پروژه اش نیاز دارد متفاوت است.
بعضی از دارایی ها توسط شرکت نگاه داشته می شوند و شما میتوانید آنها را برای پروژه تان قرض بگیرید.مثال کوچکی ازان میتواند استفاده از امکانات آموزشی و ارتباطی در جلسه باشد.
این دارایی ها احتمالاَ بصورت مرکزی خریداری شده اند و شما نیاز نخواهید داشت تا انهارا برای پروژه خود بخرید زیرا در این صورت در جلسه ای آن را بررسی می کنند.اما اگر شما نیاز داشتید تا یک مته پنوماتیک برای قسمتی از کار قرض بگیرید در صورتی که شرکت چنین مته ای ندارد شما میتوانید با استفاده از بودجه پروژه مته را خریداری کنید.
06
پول
و نهایتا پروژه شما به بودجه نیاز دارد .مدیریت هزینه یکی از مهمترین مهارت های کلیدی برای یک مدیر پروژه است،و هرچه شما در حرفه خود پیشرفت کنید و پروژه های بیشتر وبزرگتری را مدیریت کنید نیاز دارید تا بودجه های بیشتری را مدیریت کنید.
پول یکی از حیاتی ترین منابع برای یک پروژه است به این دلیل که هم منابع انسانی و هم دارایی هارا پشتیبانی میکند.پس بدون دسترسی به بودجه پروژه تان برای شما بسیار سخت خواهد بود که اهداف پروژه را پیش ببرید.
یکی از مهمترین اهداف شما در بحث تامین بودجه به عنوان یک منبع باید این باشد به مقدار کافی از آن را داشته باشید.
پروژه هایی که به میزان کافی بودجه در اختیار ندارند غالبا نمیتوانند به تمامی اهداف مورد نظر خود برسند که این اتفاق برای تیم پروژه وحامی پروژه میتواند بسیار ناامید کننده باشد و برای مشتری مایوس کننده باشد.
شما باید پیش از این که پروژه را شروع کنید بودجه کامل و جامعی را تخمین زده باشید وسپس سعی کنید مقداری هزینه های احتمالی و غیر قابل پیش بینی را نیز به مقدار تعیین شده بیافزایید.
این کار هنگام بروز اشتباهات به شما اطمینان خاطر میدهد اما شما برای دسترسی به هزینه احتمالی به تائیدیه حامی خود نیاز دارید و آنها نیز باید به هنگام وقوع یک مورد واقعا اضطراری برای حمایت حضور پیدا کنند نه صرفا به این دلیل به شما کمک کنند که شما نتوانسته اید هزینه های پروژه را به خوبی مدیریت کنید.
همانطور که مشاهده کردید منایع مورد نیاز برای تمام پروژه ها با هم متفاوت است.بهترین روش برای تشخیص نیازهای شما این است که با افراد تیم خود مشورت کنید و لیستی از تمام چیزهایی که به نظرتان میرسد تهیه کنید.
شما میتوانید لیستتان را به سه دسته ای که اشاره شد تقسیم کنید و از آن به عنوان یک لیست آماده استفاده کنید و هیچ چیز را فراموش نکنید.سپس زمانی که شما یک لیست جامع در اختیار دارید میتوانید به این موضوع فکر کنید که چگونه این منابع را برای پروژه تان تامین کنید .
این امر نیازمند گفت وگو با حامی پروژه ، کار کردن با مدیران وظیفه ایی و همچنین بخش امور مالی و تمامی افراد و بخش های مورد نیاز است تا بتوانید منابع و ابزاری را که نیاز دارید بدست آورید تا موفق شوید پروژه را به درستی انجام و تحویل دهید.
درمواقعی که شما به عنوان یک مدیر پروژه نمیتوانید به تمام نیازهای خود دست پیدا کنید باید از راه حل های خلاقانه خودتان استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از منابع محدود در دسترس بدست آورید.
این میتواند به معنای دست نیافتن به تمامی نیازمندیهای پروژه(اسکوپ کمتر) باشد بدلیل این که شما در این بازه زمانی پول یا افراد مورد نیاز را نداشته اید تا بتوانید کار بیشتری را تحویل دهید.

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


یا ممکن است بتوانید بازه زمانی پروژه را افزایش دهید تا به همان میزان کار در مدت زمان بیشتری دست پیدا کنید که با استفاده از این روش مخارجتان کاهش پیدا خواهد کرد. گزینه های متفاوت را بررسی کنید و آن گزینه ای را انتخاب کنید که هم به سود شما وهم به سود حامی پروژه شماست.
البته من امیدوارم با اولین درخواستی که انجام می دهید به تمامی منابعی که نیاز دارید دست پیدا کنید زیرا اینگونه کار شما بسیار آسان تر خواهد شد!!!
ترجمه توسط حسین معین الدین

برچسب ها:پروژه ،منابع پروژه ،
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پروژه شما به چه منابعی نیاز دارد؟

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پروژه شما به چه منابعی نیاز دارد؟,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات