درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تشریح توانایی های سازمان مدیریت طرح


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

تشریح توانایی های سازمان مدیریت طرح

1395/06/2
14:43
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
تشریح توانایی های سازمان مدیریت طرح

الگوی ذهنی (Paradigm) در سازماندهی یک پروژه از نوع "تحویل" است. هر سمت در پروژه متولی تحویل چیزی به سمت دیگری است. آنچه اهمیت دارد این است که "چیزها" مشخص و شفاف گردند به گونه ای که مسئولیت ها، اختیارات و پاسخگویی ها را بتوان براساس تأمین آنها در سازمان طراحی کرد. "چیزها" (Things) نیز خود به دو دسته تقسیم می گردند:

    دسته اول اقلام قابل تحویل (Deliverables) هستند و
    دسته دوم خدمات (Services).

متولی ارائه اقلام قابل تحویل را سازمان مدیریت پروژه (Project Management) می دانیم، و متولی تحویل خدمات را سازمان مدیریت عملیات (Functional Management).
برای مثال متولی تحویل واحد تولید بخار در پروژه ای سازمان مدیریت پروژه است، در حالی که متولی ارائه خدمات مهندسی به همین واحد در پروژه، سازمان مدیریت عملیات مهندسی است. تحویل به موقع و با کیفیت در محدوده بودجه هزینه ای تعیین شده به عهده سازمان مدیریت پروژه خواهد بود. ارائه خدمات استاندارد و مورد قبول مهندسی به عهده سازمان مدیریت عملیات مهندسی می باشد.
با تفکیک این دو حوزه مدیریتی، و با به رسمیت شناختن این دو حوزه، می توان محدوده سازمانی مدیریت طرح را نیز تشریح کرد. سازمان مدیریت طرح باید دارای قابلیت های سازمان مدیریت پروژه باشد و این برای چنین سازمانی الزامی است. در همین حال بهتر است، نه اینکه الزامی باشد، که سازمان مدیریت طرح، توانایی بخشی یا تمامی سازمان مدیریت عملیات را نیز در خود پرورش داده باشد. بهتر بودن به دلیل آن است که کارفرما می تواند تمامی انتظارات خود را از یک سازمان واحد داشته و درگیر قراردادهای متعدد نگردد. اما کاملاً واضح است که آن توانایی که برای مدیریت طرح واجب خواهد بود توانایی مدیریت پروژه و تحویل اقلام قابل تحویل است. لذا به لحاظ محدوده سازمانی، سازمان مدیریت طرح باید در یک نگرش حداقلی بتواند مهارت های لازم را برای تحویل پروژه داشته باشد. این مهارت ها شامل:

    برنامه ریزی
    پایش
    کنترل
    هم محوری
    مستند سازی
    ارتباطات مؤثر
    اشراف به قرارداد ها
    حسابداری زمان، هزینه و کیفیت کار

می شود. در بخش مدیریت عملیات، سازمان مدیریت طرح علاوه بر توانایی هایی که از آنها به عنوان حداقلی نام بردیم، می تواند در بخش های متعدد اعم از:

    نظارت بر ساخت
    نظارت بر مهندسی و تدارکات
    کنترل کیفیت سطح دوم (Second party quality control)
    تضمین مرغوبیت
    مدیریت بازرگانی
    حسابداری پروژه
    مدیریت آرشیو
    و حوزه های دیگر

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


توانایی داشته باشد. اما درک این نکته بسیار مهم است که داشتن تمامی توانایی های نام برده شده در حوزه مدیریت عملیات، بدون اشراف بر توانایی های مدیریت پروژه، سازمان مدیریت طرح را علیل خواهد کرد. توانایی های مدیریت پروژه، الزامی و توانایی های مدیریت عملیات، مطلوب هستند.
بر اساس تحلیل فوق می توان دریافت که محدوده سازمانی مدیریت طرح را چگونه می توان توسعه داد. این سازمان باید در ابتدا در محدوده مدیریت پروژه و دانش مذکور در آن توسعه یابد و سپس دارای توانایی های مدیریت عملیات گردد. با قبول چنین نتیجه ای، الگوی انتخاب سازمان مناسب مدیریت طرح را می توان شکل داد. سازمان مناسب مدیریت طرح باید حداقل دارای توانایی های مدیریت پروژه باشد و بهتر است که توانایی های مدیریت عملیات پروژه را یا دارا بوده یا قادر به تأمین آنها از طریق برون سپاری باشد. نگرش بر عکس این می تواند تبعات زیانباری برای پروژه ها به همراه داشته باشد. یعنی استخدام سازمان هایی که دارای دانش مدیریت عملیات بوده ولی از توانایی های مدیریت پروژه بی بهره هستند تنها به آشوب و تنش پروژه ها خواهد افزود. 

نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تشریح توانایی های سازمان مدیریت طرح

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - تشریح توانایی های سازمان مدیریت طرح,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic