درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سطوح برنامه ریزی در پروژه های EPC


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

سطوح برنامه ریزی در پروژه های EPC

1395/05/31
07:37
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
سطوح برنامه ریزی در پروژه های EPC
در سازمان پروژه سه سطح از ذینفعان، با حوزه های معین مسئولیت ها، اختیارات و پاسخگویی ها مشخص هستند: صاحب/کارفرما، مدیریت، و پیمانکاران. بر همین اساس واحدهای عملیاتی در سه سطح تعریف می شوند. مثلاً واحد کنترل کیفیت را درنظر بگیرید. واحد کنترل کیفیت در سازمان پیمانکار، که محدوده اجرای کار را دربرمی گیرد، در اصطلاح سطح اول کنترل کیفیت نامگذاری شده است (First Party Quality Control). سازمان مدیریت پروژه نیز برای تحویل گرفتن کارها از پیمانکاران نیاز به واحد کنترل کیفیت خود دارد که در سطح دقیقتری به مشخصات و استانداردهای کیفیت توجه می نماید. به این واحد اصطلاحاً سطح دوم کنترل کیفیت می گویند (Second Party Quality Control). اما کارفرما یا صاحب پروژه برای تحویل گیری نتیجه کار نیاز به بدنه ای مورد اعتماد دارد که بدون اریب بتواند راجع به کیفیت کار نظر بدهد. این مجموعه نباید تحت تأثیر سازمان مدیریت و یا سازمان پیمانکار قرار بگیرد، چرا که بعد از این کارفرما می تواند با آرامش به تولید بر اساس استانداردها بپردازد. سازمان اخیر، سطح سوم کنترل کیفیت را تشکیل می دهد (Third Party Quality Control). سه سازمان کنترل کیفیت در یک زمان در پروژه فعال می شوند. به تحقیق هیچگاه ادعا نمی گردد که چون نحوه قرارداد پروژه EPC است پس نیازی به سازمان کنترل کیفیت در نزد کارفرما و یا مدیریت پروژه نیست. از آنجاکه بالأخره کار تحویل نتایج مد نظر می باشد، پروژه ها نیاز به بدنه هایی دارند که انتقال صحیح را تضمین نمایند. همین نگرش نسبت به واحدهای عملیاتی دیگر مانند مالی، مهندسی، تدارکات، اسناد و اداری قابل تعمیم است.
اما به عملیات برنامه ریزی و کنترل پروژه از همین دیدگاه نگاه نمی شود. کم نیستند پروژه هایی که به صورت EPC و یا حتی EPCC عقد قرارداد شده اند، و به همین دلیل فرض شده که کار برنامه ریزی را تیم پیمانکار، که اینک متولی اجرا و مدیریت شده است، به عهده خواهد داشت. فرض بر این است که به دلیل تضمین پیمانکار EPC در تحویل به موقع پروژه دیگر نیازی به داشتن واحد برنامه ریزی و کنترل پروژه در تیم کارفرما/صاحب پروژه نیست. یا اگر هم واحدی در این سازمان با این مأموریت تشکیل گردد آنقدر رقیق خواهد بود که به جای تعامل با پیمانکار به یک بدنه دریافت کننده گزارشات تبدیل خواهد شد. اما واقعاً این نگرش صحیح است؟ در حالیکه سازمان کنترل کیفیت در نزد کارفرما کیفیت اقلام پروژه را چک می کند، سازمان برنامه ریزی و کنترل پروژه باید متولی زمان تحویل اقلام و امور قراردادی مربوط به آنها باشد. این موضوع کاملاً بدیهی است. به مانند کیفیت، زمان تحویل اقلام و مستندات آنها در سایه تعامل فعال تیم کارفرما با پیمانکار EPC حاصل می گردد. نبود بدنه برنامه ریزی قوی در نزد کارفرما نه تنها باعث کاستی های فراوان در نزد کارفرما می گردد بلکه کارآیی و بهره وری پیمانکار را نیز کاهش خواهد داد. در انتها این پروژه است که از این فقدان ضرر خواهد کرد. تیم کارآ و پر انرژی برنامه ریزی و کنترل پروژه کارفرما در تعامل فعال با پیمانکار، اعتماد ضمانت اجرای مناسب پروژه را افزایش می دهد.
 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management
به نظر اینجانب این نگرش که چون پروژه EPC است پس کارها به عهده پیمانکار است، برای بردن پیمانکار به دادگاه و محکوم کردن وی ممکن است توجیه داشته باشد، ولی برای اتمام به موقع پروژه اصلاً مورد قبول نخواهد بود.

نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سطوح برنامه ریزی در پروژه های EPC

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سطوح برنامه ریزی در پروژه های EPC,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic