درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - شرایط محیطی پروژه


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

شرایط محیطی پروژه

1395/05/31
08:29
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
شرایط محیطی پروژه
شرایط محیطی پروژه، شامل تمامی مواردی است که می توانند موفقیت پروژه را تحت تأثیر قرار دهند. مهمترین این موارد عبارتند از:
مشتریان و رقبا
موقعیت جغرافیایی
شرایط آب و هوایی
اوضاع اجتماعی
وضعیت سیاسی و اقتصادی
این عوامل می توانند بر مسئولیت های اصلی مدیران پروژه که شامل برنامه ریزی، سازماندهی و هدایت پروژه است، تأثیر داشته باشند.
شرایط محیطی و اثرات متقابل آنها بر یکدیگر، ارتباطات پیچیده ای را به وجود می آورد که پروژه را تحت تأثیر قرار می دهند. از طرف دیگر، بسیاری از پروژه ها، خصوصاً پروژه های زیربنایی، به منظور تأثیرگذاری بر شرایط محیطی اجرا می شوند. بنابراین برای به موفقیت رسیدن پروژه ها، لازم است این تأثیرات و ارتباطات متقابل بین پروژه ها و شرایط محیطی و نتایج احتمالی آنها مدنظر قرار گیرد.
نکته مهمتر اینکه شرایط و عوامل محیطی، در طی عمر پروژه، ثابت نیستند و تغییر خواهند کرد، به خصوص درمورد پروژه هایی که انجام آنها چندین سال به طول می انجامد؛ در نتیجه عدم قطعیت و ریسک پروژه و به دنبال آن، چالش های مدیر و تیم پروژه افزایش می یابد.
بدیهی است که شرایط محیطی برای تمامی پروژه ها یکسان نخواهد بود. به طورکلی، سه عامل زیر در تعیین شرایط محیطی هر پروژه نقش اساسی دارد:
محصولات یا خدمات حاصل از پروژه
تکنولوژی و نحوه استفاده از آن
 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management
موقعیت فیزیکی پروژه
با توجه به مطالب فوق، مدیران پروژه باید براساس شرایط محیطی پروژه خود، مشکلات بالقوه پروژه را شناسایی نموده، با کمک اعضای تیم، احتمال وقوع آنها را ارزیابی کنند. بدین ترتیب، آنها قادر خواهند بود از بروز مشکلات پیشگیری کنند و یا پیشاپیش، تدابیر لازم را برای مواجهه با آنها بیندیشند.

نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - شرایط محیطی پروژه

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - شرایط محیطی پروژه,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic