درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - قراردادهای پیمانکاری


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

قراردادهای پیمانکاری

1395/05/31
08:17
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
قراردادهای پیمانکاری
مفاد قرارداد پروژه ها، بیش از آنكه حقوقی باشد، مهندسی است. این قراردادها، محدوده كار و امور وابسته به آن را به خوبی مشخص می كنند. قرارداد باید به گونه ای تنظیم شود كه موارد زیر در آن روشن گردد:
موضوع قرارداد، محدوده كار و اقلام قابل تحویل پروژه
شرح خدمات و مسئولیت های پیمانكار به صورت تفضیلی
اختیارات و تعهدات كارفرما در طی پروژه
ذینفعان پروژه و نحوه گزارش دهی به آنها
معرفی نمایندگان طرفین قرارداد
زمان و نحوه پرداخت های مالی
زمان انجام پروژه و تحویل هریك از اقلام قابل تحویل
كیفیت انجام كار و تعیین معیارهای ارزیابی انجام و تحویل كار
موارد تشویق یا تنبیه پیمانکار و میزان این تشویق یا تنبیه
چگونگی برخورد با تغییرات و شرایط پذیرش یا رد آنها برای طرفین
استثناها و نحوه برخورد با آنها
تعیین مسئول در قبال بروز حوادث
موارد بازرسی از كار یا اسناد طرفین و چگونگی انجام آن
معرفی مرجع حل اختلاف
شرایط فسخ قرارداد و چگونگی محاسبه و پرداخت زیان ناشی از آن
شرایط پایان پروژه و ختم قرارداد
خوب، احتمالا به ریسک‌های زیادی فکر کردین. یه نمونه می‌تونه این باشه:‌ وقتی در حال ساخت هستیم، تو بازه‌هایی زمانی سقف‌ها ساخته شدن، ولی دیوارهای خارجی هنوز وجود ندارن. تو این شرایط ممکنه کسی از لبه‌های ساختمان سقوط کنه و به شدت صدمه بخوره یا حتی کشته بشه.

این ریسک خیلی حساسه؛ داریم درباره جون آدم‌ها حرف می‌زنیم. اصلا درست نیست که دست روی دست بذاریم و فقط امیدوار باشیم که حادثه‌ای رخ نده؛ باید کاری کنیم. این طرز فکر که عدم قطعیت‌های اینچنینی رو به حال خودشون رها نکنیم و از الان به فکر چاره باشیم مدیریت ریسکه.

ریسک سقوط از ارتفاع مثالیه که تا آخر این دوره با هم ادامه می‌دیمش. این ریسک مثال همیشگی منه، عمدتا به این خاطر که حدودا ۱۷ سال پیش تو یه پروژه ساختمانی یکی از اعضای تیم رو به همین ترتیب از دست دادیم. گذشته از چند روزی که پلیس کارگاه رو برای بررسی حادثه تعطیل کرده بود، همگی تا چند هفته چنان شک بودیم که نمی‌تونستیم درست کار کنیم.

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management
قراردادهای رایج در صنعت پروژه بسیار متنوع هستند و بسته به شرایط، نیازها، توانایی ها و محدودیت های طرفین پروژه تنظیم می گردند. درپروژه های بزرگ، پیمانكار به دلایلی همه كارها را خود انجام نمی دهد؛ دلایلی چون: كمبود منابع، نداشتن دانش فنی، انجام موازی كارها، قیمت تمام شده كمتر و بسیاری علل دیگر موجب می گردد تا پیمانكار اصلی پروژه، خود افراد و پیمانكاران دیگری را برای انجام برخی از امور پروژه، انتخاب نموده، پس از عقد قرارداد، این بخش ها را به آنها واگذاركند. در بسیاری از پروژه ها تعداد این قراردادهای فرعی به حدی افزایش می یابد كه مدیر، فرد یا گروه خاصی را به عنوان مدیرقراردادها، مسئول پیگیری آنها می كند. موفقیت پروژه به میزان زیادی به چگونگی برخورد با پیمانكاران فرعی و نظارت بر حسن عملكرد آنها بستگی دارد.

نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - قراردادهای پیمانکاری

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - قراردادهای پیمانکاری,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic