درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه مانیفیست اجایل


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

چابکی در پروژه مانیفیست اجایل

1395/05/30
20:38
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
عنوان درس امروز شاید یه کم عجیب باشه. معمولا واژه کمابیش نامانوس «مانیفست» رو بیشتر تو متون سیاسی و گاهی اجتماعی می‌بینیم.
واقعیت اینه که روش‌های چابک خیلی هم جدید نیستن. اصلا به نظر من نمی‌شه تصور کرد که بشر تا همین چند سال پیش به نظرش نیومده پروژه‌هاش رو اینطوری اجرا کنه. این روش‌ها همیشه بودن، ولی به خاطر طبیعت پروژه‌هایی که در گذشته رایج بودن چندان جایی برای رشد نداشتن. با زیاد شدن پروژه‌های نرم‌افزاری، نیاز به این روش‌ها بیشتر شد و کم کم افراد مختلف شروع کردن به استفاده از اون.

آدم‌های مختلفی به موازات روی روش‌های چابک متفاوت کار می‌کردن، بدون این‌که این مفهوم رسمیت چندانی داشته باشه. در نهایت ۱۷ نفر از پیشروهاشون سال ۲۰۰۱ دور هم جمع می‌شن و بر اساس اشتراک‌هایی که تو روش‌هاشون بوده یه «بیانیه» صادر می‌کنن. اسمش رو هم می‌ذارن Agile Manifesto (بیانیه چابک).

این بیانیه کلیات این روش‌ها رو توضیح می‌ده و می‌گه که بر اساس تجربه‌شون به این نتیجه رسیدن که باید برای چهار عامل ارزش قایل باشن و بهش توجه کنن:
 

افراد و تعامل‌هاشون، بیشتر از فرآیندها و ابزارها
نرم‌افزار در حال کار، بیشتر از اسناد مفصل
مشارکت کارفرما، بیشتر از مذاکرات قراردادی
واکنش به تغییر، بیشتر از اجرای برنامه

 
کل بیانیه همینه. البته تاکید هم می‌کنه که بیانیه به این معنی نیست که برای عوامل سمت چپ ارزش قایل نیستن؛ معنیش اینه که از نظرشون سمت راستی‌ها خیلی مهم‌ترن.
 

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


خوب، تو درس‌های بعدی درباره این ارزش‌ها و معنایی که دارن با هم صحبت می‌کنیم. الان روی ارزش اول دقیق بشین و ببینین به نظرتون دقیقا معنیش چیه و اگه واقعا آدم اینطور فکر کنه چه تغییری تو پروژه‌هاش به وجود میاد. پروژه‌های خودتون رو هم مرور کنین و ببینین توش بیشتر به کدوم جنبه اهمیت داده شده.برچسب ها:چابکی در پروژه ،
نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه مانیفیست اجایل

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه مانیفیست اجایل,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic