درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه :روش‌های تطبیقی


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

چابکی در پروژه :روش‌های تطبیقی

1395/05/30
20:14
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
خوب، سوال این بود که وقتی ارتباط بین محصول و نتیجه محکم نیست و در نتیجه نمی‌تونیم از روش‌های متعین استفاده کنیم، تکلیف چیه.
راه حل خیلی ساده‌س: به جای این‌که پروژه رو کامل از ابتدا تعریف کنیم و بعد طبق برنامه بریم جلو تا محصول پیش‌بینی شده به وجود بیاد، از روش‌های تطبیقی استفاده می‌کنیم. «تطبیقی» معادلیه که برای Adaptive استفاده می‌کنم.
 
تو این روش یه بخش کوچیک از محصولی رو که فکر می‌کنیم ما رو به نتیجه می‌رسونه تعریف می‌کنیم و تو یه مدت محدود (معمولا کمتر از یک ماه) می‌سازیمش. کامل هم می‌سازیمش، طوری که قابل استفاده باشه. بعد ازش به شکل آزمایشی یا واقعی استفاده می‌کنیم. از بهره‌بردار بازخورد می‌گیریم که ببینیم این بخش از محصول تا چه حد ما رو به نتیجه نزدیک کرده و بر اساس اون بازخورد مسیرمون رو اصلاح و چرخه رو تکرار می‌کنیم.
مثلا می‌تونین یه نرم‌افزار رو فرض کنین: اکسل. قابلیت‌های خیلی زیادی داره، درسته؟‌ فرض کنین هزارتا. تو اولین چرخه مثلا ده تا قابلیت که از همه مهم‌تر و پرمصرف‌تر هستن رو می‌سازیم و می‌دیمش دست مصرف کننده واقعی یا کسایی که می‌تونن نماینده‌شون باشن، که ببینیم مردم اصلا از چنین نرم‌افزاری خوششون میاد یا نه. بعد بر اساس بازخوردشون قدم‌های بعضی رو مشخص می‌کنیم. می‌بینیم دنبال چه قابلیت‌هایی می‌گردن و همون‌ها رو اضافه می‌کنیم، یا از قابلیت‌های موجود کدوم‌هاشون مطابق خواسته‌شون نیست و همون‌ها رو اصلاح می‌کنیم.
 
وقتی این چرخه رو تکرار می‌کنیم محصول نهایی‌مون بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شه، تا جایی که می‌بینیم به اندازه کافی به نتیجه نزدیکمون کرده و اونجاس که پروژه رو تموم می‌کنیم می‌ریم سراغ یه پروژه هیجان‌انگیز دیگه (:
 

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management
این روش اجرا، یعنی روش تطبیقی، همونیه که خودمونیش می‌شه چابک.
وقتی محصول اینطور تدریجی ساخته می‌شه، بهش می‌گیم incremental. نقطه مقابلش وقتیه که محصول نهایی یه دفعه‌ای تموم می‌شه و قبل از اون قابل استفاده نیست.
برای این‌که بتونیم تدریجی (incremental) محصول رو تولید کنیم، باید مراحل کارمون هم قدم به قدم (iterative) باشه. این موضوع درس فرداس. تو این فاصله به این فکر کنین که وقتی بخوایم قدم به قدم پروژه رو اجرا کنیم تو هر قدم باید چه اتفاقی بیفته.
 


برچسب ها:چابکی در پروژه ،
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه :روش‌های تطبیقی

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - چابکی در پروژه :روش‌های تطبیقی,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات