درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سازمانهای پروژه : واقعی و مجازی


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

سازمانهای پروژه : واقعی و مجازی

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
از بعد "تحویل"هر پروژه دارای دو گروه ذینفعان می باشد: "تحویل دهندگان" و " تحویل گیرندگان".

در ادبیات پروزه،"تحویل دهندگان" را با عنوان " پیمانکاران"، و" تحویل گیرندگان " را به اسم " کارفرمایان" می شناسیم. بدیهی است که هر یک از دو گروه فوق، جهت انجام مأموریت خود نیاز به ایجاد ساز و کار لازم Western union online دارند. تبلور این سازو کار در سازمان هر گروه مشاهده می گردد.

"سازمان کارفرما" با پتانسیل و استعداد تحویل گرفتن پروژه، به یک نوع طراحی می گردد؛ و از طرف دیگر "ساختار سازمانی پیمانکاران " نیز با قابلیت تحویل دادن درست پروژه، به گونه ای دیگر شکل می گیرد.

در حضور این دو سازمان واقعی، یک سازمان مجازی هم وجود دارد و آن سازمان " کارفرما- پیمانکار" است. در این سازمان مجازی، ارتباط بین اجزاء سازمانهای واقعی دوگانه با یکدیگر تعریف شده، خطوط اطلاعاتی ترسیم می گردد. بستر تشریح و توضیح سازمان مجازی، دستورالعملهای هم محوری (Coordination Procedures)است. هنگام طراحی این دسته از دستورالعملها، اصول و مبانی طراحی سا ختارهای سازمانی،که مهمترین آنها رعایت اصل تک مسئولیتی (Single Source Responsibility)است، باید مدنظر قرار گیرد.

پروژه کاران باید در نظر داشته باشند که نبود هر یک از ساختارهای سازمانی سه گانه، اثرات بسیار نامطلوب بر موفقیت پروژه خواهد گذاشت. البته اکثر پروژه کاران به اثر گذاری دو سازمان واقعی اشراف دارند، اما سازمان مجازی " کارفرما- پیمانکار"، محیط پروژه به اصطلاح گل آلود شده، که مشخص نخواهد بود چه کسی در مقابل چه کسی در چه مواردی باید پاسخگو باشد و خروجی چنین حالتی فقط هرج و مرج است. توصیه می کنم ساختارهای سازمانی را در اسرع وقت طراحی کرده، پروژه را معطل نگه نداریم.نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سازمانهای پروژه : واقعی و مجازی

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سازمانهای پروژه : واقعی و مجازی,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات