درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - توجه به سیستم­های کنترل پروژه، ضرورتی در توسعة کشور


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

توجه به سیستم­های کنترل پروژه، ضرورتی در توسعة کشور

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
توجه به سیستم­های کنترل پروژه، ضرورتی در توسعة کشور

اسماعیل کفایتی

هدف مهم و کار اصلی سیستم­های برنامه­ریزی و کنترل (یا نظارت) پروژه، دست­یابی به هدف­های برنامه، طرح و پروژه است. این هدف از راه بهینه­نمودن مدت زمان، هزینة اجرا و کیفیت نتایج پیش بینی شده یا مورد انتظار پروژه­ها پیگیری می­شود. بدین جهت، این سیستم­ها ابزاری مؤثر و کارآمد برای مدیریت برنامه، طرح و پروژه است.
بخش دولتی، به­ویژه در کشورهای در حال توسعه، از راه اجرای طرح­ها و پروژه­های مختلف، نقش مؤثری را در اقتصاد کشور ایفا می­کند. طرح­ها و پروژه­ها در این کشورها، همچون چرخ­هایی برای تحرک ماشین رشد و توسعه اقتصادی- اجتماعی به­شمار می­آیند.
شناخت یکایک منابع کشور و اولویت آنها نسبت به یکدیگر و استفاده بهینه از آنها، موجب دستیابی کامل و بهینه به هدف­ها و آرمان­های تعیین شده، تسریع حرکت فرآیند توسعه و سلامتی ساخت و روان نظام اقتصادی کشور خواهد شد. از این رو، کشورهایی که در فرایند پرشتاب تحول نظام اقتصادی- اجتماعی، به این حقایق و آگاهی­ها دست یافته اند، نه­تنها وقت (زمان) بلکه سایر منابع (نیروی انسانی، تجهیزات، ماشین­آلات، مواد اولیه و مصالح، پول، سرمایه و طبیعت) نیز برای آنها ارزشمند شده است و برای حفظ موقعیت اقتصادی و ارتقا و بهبود آنها به تهیه و توسعة روش­ها و سیستم­های بهینه­سازی منابع، و از همه مهمتر بهره­برداری از آنها، نیاز حیاتی داشته­اند.
بی­تردید همه سازمان­ها و مؤسسات مختلف دولتی و خصوصی، در فرایند پیچیدة تحول نظام اقتصادی- اجتماعی و نیز در اجرای طرح­ها و پروژه­های خود، سرانجام به مرحله­ای قدم خواهند گذاشت که در این مرحله، اهمیت، نقش و آثار مدیریت ثمربخش و کارآمد منابع سازمانی مؤسسه، به­ویژه در اجرای برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­ها، آشکار خواهد گشت و در شناخت مبانی و مفاهیم آن و استفادة درست و کامل از یافته­ها و باورهای خود کوشش خواهند کرد.
در ایران، در زمینة معرفی و گسترش مبانی و مفاهیم مدیریت و تا حدودی مدیریت پروژه و سیستم­های برنامه­ریزی و کنترل پروژه، کوشش­ها و تلاش­های ارزنده­ای انجام شده است. اما به دلایل متعدد کار بهینه­سازی استفاده از منابع، به ویژه مفاهیم مدیریت و برنامه­ریزی و کنترل پروژه، گسترش و توسعه مناسب را نیافته است، از جمله این دلایل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- ناآشنایی مدیران طرح­ها و پروژه­ها با مسؤلیت­ها و وظایف خود.
2- نبود سیستم ارزیابی عملکرد طرح­ها و پروژه­ها.
3- نبود سیستم ارزیابی مدیران
4- انتشار و توزیع محدود جزوات و کتاب­ها.
5- یکپارچه نبودن مباحث ارائه شده در آنها.
با مروری کوتاه بر موافقت­نامه­ها، گزارش­های پیشرفت و اطلاعات عملکرد زمانی و مالی برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­های بخش دولتی، به سهولت می­توان نبود، ضعف و عدم کارایی مدیریت، به معنای اعم کلمه، و مدیریت پروژه، به معنای اخص کلمه را در برنامه ریزی و اجرای این برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­ها شاهد بود.
هرچه بر فواید، مزایا، اهمیت و ضرورت ایجاد و ساخت سیستم­های برنامه­ریزی و نظارت (یاکنترل) پروژه و بهره­برداری از آنها در مدیریت برنامه­ها، طرح­ها و پروژه­های کشور بیشتر تأکید شود و اقدامات و کوشش­های لازم در این زمینه تقویت و گسترش یابد، امکان توسعه، رشد و میزان موفقیت و ثمربخشی این سیستم­ها بیشتر خواهد شد. اهمیت و ضرورت استفاده از سیستم برنامه ریزی و نظارت پروژه در هر سازمان، بستگی دارد:
اولاً: به اهمیت و اولویت پروژه در تأمین هدف­ها و مأموریت­های آن سازمان
ثانیاً: به اهمیت و ضرورت مدیریت کارآمد و ثمربخش آن، و در واقع به اهمیت برنامه­ریزی و نظارت در نظام برنامه­ریزی، نظام اجرایی و نظام نظارت در کشور و در یک کلام به اهمیت و ضرورت مقوله استفادة بهینه از منابع در نظام اقتصادی کشور.
پروژه­ها، از عوامل مؤثر توسعه و رشد اقتصادی- اجتماعی، به­ویژه در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه می­باشند و همچنین در بخش خصوصی، ابزاری اساسی برای تأمین سودآوری به شمار می­روند. سیستم برنامه­ریزی و کنترل پروژه، ابزار و وسیله­ای در دست مدیران پروژه است تا وظایف خود را در برابر مسئولیت­های بر آمده از نقش مدیریت پروژه به­خوبی انجام دهند.

انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

پروژه و مدیریت پروژه، موضوعات و مقوله­هایی هستند که با یکدیگر و همچنین با سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه مرتبط و همبسته بوده و مقدّم بر آن هستند.نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - توجه به سیستم­های کنترل پروژه، ضرورتی در توسعة کشور

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - توجه به سیستم­های کنترل پروژه، ضرورتی در توسعة کشور,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات