درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه های EPC


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

مدیریت پروژه های EPC

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
در مدیریت پروژه براساس روش قراردادی EPC ” مسئولیت طراحی و اجراء بطور كامل بر عهدة‌ پیمانكار اصلی است بقسمی كه بعد از تكمیل پروژه،اصطلاحاٌ كارفرما فقط با چرخاندن یك كلید میتواند بهره‌برداری از تسهیلات اجرا شده را آغاز نماید. در این حالت كارفرما یا مشاورین او فقط در فرایند مناقصه و نظارت عالیه بر كار پیمانكار دخالت خواهد داشت. “EPC‌ كلید در دست” حد اعلای سپردن مسئولیت طراحی و اجرا به پیمانكار را تداعی می‌نماید. بنابراین نیازی نیست كه مشخص شود آیا یك نقیصه بدلیل طراحی غلط بوده یا از اجرای ضعیف ناشی شده است و بعنوان یك قانون كلی، هر عیب و نقصی كه در محدودة ‌تعریف شده كار حادث شود مسئولیت پیمانكار عمومی – پتروپارس- خواهد بود.
استفاده از روش “EPC كلید در دست”‌درگیری كارفرما را در فرایند طراحی و اجراء در مقایسه با سایر روشهای قراردادی به مقدار قابل ملاحظه‌ای كاهش داده و نقش او بطور عمده، مدیریت قرارداد و بسته به مفاد پیمان EPC كلید در دست مرور و یا تائید كارهای طراحی خواهد بود.
تلفیق مسئولیتهای طراحی با اجراء همچنین امكان كاهش زمان كلی تكمیل پروژه یا به عبارتی اجرای سریع ("Fast Track" Construction)را میسر می‌سازد بعلاوه با فراهم ساختن امكان طراحی واجرای اقتصادی میتوان هزینه‌های پروژه را كاهش داد.
در روش “EPC كلید در دست” مرحلة‌ مناقصه از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. در این مرحله كارفرما بایستی نیرو و منابع زیادی را بمنظور اطمینان از قابلیتهای پیمانكاران و كیفیت طرح‌های پیشنهادی آنها صرف نموده همچنانكه پیمانكار نیز بایستی وقت و انرژی زیادی برای تهیه پیشنهاد خود با اطمینان از این نظر كه قابل اجرا بوده و قیمت پیشنهادی سودآور می‌باشد، مصرف دارد.
كارفرما ممكن است پیمان “EPC‌ كلید در دست” را فقط برای قسمت مشخصی از پروژه انتخاب نماید كه به عنوان “نیمه كلید در دست”(semi-turnkey) معروف است. در واقع بسته به میزان كاری كه كارفرما بصورت مستقیم یا توسط مشاورین یا پیمانكاران دیگری مستقل از پیمانكاران EPC كلید در دست انجام می‌دهد، مقدار مسئولیت كارفرما هم برای كاری كه خود انجام می‌دهد و هم‌ هماهنگی با وظایف پیمانكار EPC كلید در دست افزایش می‌یابد. این نوع قرارداد متضمن موارد زیر خواهد بود:‌
· پرداخت‌ها در این روش ممكن است بصورت یك قلم یا فهرست بهایی باشد.
· در مراحل اولیة طراحی بایستی مشخصات فنی اكمل و روشنی تهیه شود.
· كارفرما در بدو امر از نظر فنی و قراردادی، نیازها و الزامات خود را مشخص می‌نماید.
· بعد از انعقاد قرارداد، معمولاً كارفرما در بحثها و مذاكرات موضع ضعیفی خواهد داشت.
· بایستی ترتیبی اتخاذ گردد كه هزینة‌ طراحی انجام شده توسط پیمانكار در مرحلة مناقصه نیز ملحوظ گردد.
· در این روش ممكن است محدوده و نیز روش كنترل كارهای طراحی توسط كارفرما منشأ بروز اختلاف گردد.

انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

منبع:مدیریت پروژه ایرانینظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه های EPC

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت پروژه های EPC,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات