درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیمانكار عمومی [GC]


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

پیمانكار عمومی [GC]

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
پیمانكار عمومی [GC]:
پیمانكاری است كه مسؤول آماده سازی، هماهنگی و تكمیل تمامی كارهای یك پروژه است(ISO6707-2).
در این مقاله GC را به شركت هایی نسبت داده‏ایم كه در هدایت و مدیریت طرح ها و پروژه های صنعتی زیربنایی دارای تجربه و تخصص بوده و با تكیه بر دانش و ابزارهای مدیریتی خود، اجرای پروژه ها را به صورتEPCیا Turn-key بر عهده می‏گیرند.
قراردادهای كلید دردست TURN-KEY :
پروژه هایی است كه در آن كل فعالیت‏های لازم برای به ثمر رسیدن یك پروژه را از مرحله طراحی تا ساخت را به یك پیمانكار واگذار می‏شود. به تعبیر ساده، مقدار مشخصی پول در قالب یك قرارداد به پیمانكار پرداخت می شود تا كلید پروژه ساخته شده را به كار فرما تحویل دهد .
پروژه های مهندسی، تدارك، ساخت (EPC) :
نام دیگری است كه معمولا معادل همان پروژه كلید در دست در نظرگرفته می شود. در چنین پروژه‏هایی تمام فعالیت‏های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی و مهندسی تا تداركات و ساخت نهایی بر عهده یك پیمانكار گذاشته می شود.
پیمانكاران عمومی و پروژه های Turn-key در همه‏ی صنایع و در اندازه‏های متفاوت وجود دارند. نمونه كوچكش ساختمان سازهایی هستند كه در قالب یك قرارداد، تمام كارهای ساخت یك خانه را انجام می‏دهند.
پیمانكار عمومی در حقیقت گره انتهایی شبكه‏ای از شركت‏های مختلف مهندسی و تأمین و ساخت است كه به همراه هم یك پروژه كلید در دست را پیش می‏برد.

اهداف تشكیل GC ها در ایران

GCها با توجه به نیاز جهانی به مدیریت چنین پروژه‏هایی كه به‏طور معمول به تكنولوژی‏های پیچیده نیز نیاز داشتند، بوجود آمدند.
در كشور ما به دلیل فقدان سرمایه‏های خصوصی كلان و عدم امنیت سرمایه‏گذاری لازم برای چنین حجمی از سرمایه، معمولاً GC ها با حمایت‏های دولتی پا به عرصه وجود می‏گذارند به طور اجمالی شاید بتوان اهداف تشكیل GC ها در ایران را به شرح زیر خلاصه نمود:
1- كاهش ریسك صاحبكاران یا صاحبان پروژه‏ها و طرح‏ها در خصوص
§ اجرای زمان‏بندی انجام شده
§ هزینه‏ها
§ كیفیت
2 - مستندسازی تجربیات جهت به‏كارگیری در طرح‏ها و پروژه‏های آینده
3- افزایش بهره‏وری و استفاده مناسب از فن‏آوری‏ها
4- استفاده مطلوب از سرمایه‏گذاری‏های انجام شده قبلی
5- كاهش هزینه‏های اجرای طرح
§ -خردكردن طرح‏ تا حد منطقی به مجموعه‏های نسبتاً منطقی
§ شناسایی سازندگان، پیمانكاران بالقوه
§ استفاده از منابع انسانی و مالی سازندگان، پیمانكاران در جهت اجرای طرح
§ عدم سرمایه‏گذاری موازی
6- ارتقای سطح تكنولوژی پیمانكاران و سازندگان
§ همكاری با شركت‏های پیشرو خارجی
§ جذب تكنولوژی روز دنیا
7- رسیدن به خودكفایی نسبی

فرآیندهای GC:
مؤلفان مختلف راجع به فرآیندها و فازهای انجام چنین پروژه‏هایی تعداد متفاوتی از مراحل را پیشنهاد می‏كنند.
تعدد مراحل می‏تواند بسته به جامعیت طرح مبحث و سطح كل‏نگری موجود در فرآیندهای كم و زیاد شود. اصلی‏ترین فرآیندهای یك سازمان عبارتند از اولین سطح فرآیندی یك سازمان (پس از دیدن كلیت سازمان به شكل یك فرآیند) كه یك سری ورودی را به یك سری خروجی تبدیل می‏كنند.با توجه به نمودار زیر اگر بخواهیم فرآیند كلی یك شركت GC را به شكل جعبه زیر نشان بدهیم كه ورودی‏ها(اطلاعات و پول) را به خروجی (یك مجموعه ساخته شده آماده بهره‏برداری) تبدیل می‏كند، اولین سطح پایین‏تر از آن درمتراكم‏ترین شكل (یعنی هیچ دو جعبه ای این سطح را نتوان تحت یك فرآیند با نام منحصر به‏فرد درآورد).فرآیند‏های بازاریابی، مهندسی، تدارك و ساخت در لایه اول وبه همین ترتیب فرآیندهای هریك در لایه‏های پایین‏تر طاحی می‏شوند
در هرصورت مدیریت پروژه‏های EPC، یك اتفاق مقطعی نیست بلكه یك روند است و برای بهبود كارایی در انجام چنین پروژه‏هایی لازم است تا كار در دو حیطه بهبود یابد.
اول در حیطه افرادی كه كار را انجام می دهند و دوم در حیطه فرایندها.
باید هم قابلیت و توانایی افراد و هم قابلیت توانایی فرایندها را بالا برد. برای بهترین نحو انجام مدیریت پروژه خوب است یك مدیریت پروژه فرایند را مدنظر داشت كه شامل همه فرایندهای كاری در زیر فرایندها نیز می‏شود.

انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

منبع:مدیریت پروژه ایرانینظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیمانكار عمومی [GC]

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - پیمانكار عمومی [GC],مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic