درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سیستم های اطلاعات پروژه (ساپ) در شركتهای پیمانكاری ساختمانی


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

سیستم های اطلاعات پروژه (ساپ) در شركتهای پیمانكاری ساختمانی

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
شركتهای پیمانكاری ساختمانی (Construction company) به شركتهایی اطلاق می گردد كه بیشترین پروژه های آنها از نوع عملیات اجرایی و ساخت بوده و به دلیل ماهیت اینگونه پروژه ها نیروهای عملیاتی این شركتها بیشتر در محل كارگاه های پروژه ها مستقر بوده و به انجام امور خود مشغول می باشند. سختی پروژه های اجرایی كه معمولاً در مناطق غیر شهری اجرا می گردد باعث گردیده است كه نیروهای عملیات اجرایی معمولاً افرادی آبدیده با تحمل بالا و به اصطلاح پای كار بوده و از حداقل امكانات اداری و شهری در محل پروژه ها برخوردار باشند. ارتباط افراد پروژه با نیروهای كار اجرایی پروژه كه از زحمتكش ترین اقشار جامعه می باشند و در سخترین شرایط آب و هوایی و اقلیمی به انجام امور پروژه می پردازند شرایطی در اینگونه پروژه ها فراهم آورده است كه حتی در تعاملات اجتماعی افراد این مجموعه با یكدیگر نیز خود را نمودار می نماید.

شركتهای پیمانكاری به دلیل اینكه بیشتر بر تجربه نیروهای اجرایی و ماشین آلات خود متمركز بوده اند و به دلیل دوری از مراكز شهری، كمتر استفاده از روشهای مكانیزه و كامپیوتری را در خود تجربه كرده اند و معمولا از بلوغ كمی در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات برخوردار می باشند.

اسناد و مدارك و اطلاعات در این نوع از شركتها و پروژه ها معمولا به صورت فیزیكی و كاغذی نگهداری، توزیع و استفاده می گردد. شاید شرایط این پروژه ها باعث شده است تا استفاده از امكانات كامپیوتری و  دیجیتال كمتر مورد استفاده قرار گرفته و این افراد بیشتر تمایل به استفاده از اسناد كاغذی داشته باشند. من در یكی از تجربیات اجرایی خودم در یكی از این كارگاهها به دلیل عدم وجود برق شهری و استفاده از ژنراتور در تامین برق كارگاه و بدلیل نوسانات برق، مانیتور و كامپیوترم سوخت و فقط شانس آوردم كه اطلاعات هارد كامپیوتر از دست نرفت. این تجربه باعث شد تا تمهیدات بیشتری به جهت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات پروژه به كار ببرم.

با بیان این مقدمات قصد داشتم تا گوشه ای از شرایط حاكم در شركتهای پیمانكاری اجرایی را شرح دهم تا بدینوسیله یادآوری نمایم كه  مدیریت اطلاعات در این گونه شركتها و پروژه ها نیازمند آگاهی از شرایط حاكم بر آنها بوده و لازم است به تمام این موارد توجه گردد. گرچه در شرایط فعلی كه امكان دسترسی به اینترنت حتی در دور افتاده ترین مكانهای كشور امكان پذیر بوده و استفاده از سیستمهای كامپیوتری نیز فراگیرتر شده است شاید بتوان استفاده بیشتری از این ابزارها نمود ولی در این مجال لازم است تا مواردی را جهت برنامه ریزی و استفاده سیستمهای اطلاعات پروژه در این گونه سازمانها ارائه نمایم.

- در ابتدا موضوع سیستمهای اطلاعات پروژه را فقط در سطح پروژه ها مطرح نموده و بدون كسب تجربه در این پروژه ها این موضوع را به سطح شركت تعمیم ندهید.

 

- حتما كتاب راهنمای كاربردی سیستمهای اطلاعات پروژه را مطالعه نموده و از فرآیندهای ارائه شده در این كتاب برای مدیریت اطلاعات استفاده نمایید.

 

- حتماً یك فرد را به عنوان مسئول اطلاعات پروژه در نظر بگیرید. این فرد باید كارش مدیریت اطلاعات پروژه باشد و حتی می تواند به چند پروژه به صورت همزمان سرویس بدهد.

 

- فكر نكنید كه می توانید در این نوع شركتها انقلاب كنید! اصلاح روشها و افراد نیازمند زمان است حتماً متناسب با شرایط پروژه و سطح IT نیروی انسانی پروژه از روشهای مكانیزه استفاده نمایید.

 

- به موضوع زیر ساخت شركت توجه ویژه نمایید. بدون وجود بستر و زیر ساخت مناسب شبكه و سخت افزار انجام بعضی از امور امكان پذیر نمی باشد.

 

- متوجه باشید كه هدف شما مدیریت اطلاعات پروژه است و نه مكانیزه كردن امور. برای تولید، نگهداری و توزیع اطلاعات به بهترین نحو با توجه به شرایط پروژه برنامه ریزی كنید.

 

- حتماً منشور ساپ را برای هر پروژه تهیه كنید. در این مستند به بیان شرایط پروژه و سیاستهای اطلاعاتی پروژه بپردازید و آن را به تصویب مسئولین شركت و پروژه برسانید.

 

- در برخی از مواقع لازم است برای برنامه ریزی اطلاعات برخی از فرآیندهای كاری اصلاح شود. در این خصوص با هماهنگی مدیر پروژه به این اصلاحات بپردازید. ( در طراحی فرآیندها سطح بلوغ سازمان در IT را فراموش نكنید)

 

- در ابتدا طراحی را مبتنی بر ابزارهای ساده و فراگیر مانند مجموعه ماكروسافت آفیس قرار دهید. در بسیاری از پروژه های اجرایی استفاده از این ابزار برای مدیریت اطلاعات كافی می باشد.

 

- از ایمیل برای انتقال اطلاعات و تبادلات داخلی پروژه و سازمان استفاده كنید. اگر شركت شما دارای زیر ساخت ایمیل سرور نیست نگران نباشید از میلهای عمومی مانند جی میل برای این تبادلات استفاده نمایید.

 

- به طور مستمر بر اجرای روشها و دستورالعملهای طراحی شده برای مدیریت اطلاعات نظارت كنید و در صورت نیاز موارد را اصلاح كنید.

 انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

- در خاتمه پروژه گزارشی از موفقیت ها و مشكلات خود در خصوص مدیریت اطلاعات تهیه نموده و آن را در اختیار مدیران سازمان قرار دهید تا در سایر پروژهای بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:وبلاگ جامع مهندسی و مدیریت ساختنظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سیستم های اطلاعات پروژه (ساپ) در شركتهای پیمانكاری ساختمانی

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - سیستم های اطلاعات پروژه (ساپ) در شركتهای پیمانكاری ساختمانی,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات