درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب پیرامون ایمنی در سطح پروژه


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

مطالب پیرامون ایمنی در سطح پروژه

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
شناسایی نقاط خطر و کوشش برای رفع آن و تداوم رعایت ایمنی در کارگاه ها به عنوان شاخص موفقیت در پیشگیری حوادث مطرح می باشد.

 

اقدامات شتاب زده در اجرا:

 

حفظ آرامش کارگاهی در همه مراحل اجرا و سعی بر عدم ایجاد تشنج در این امر از مقدمات مهم و اصلی رعایت ایمنی در کارگاه ها بوده و همانا هرگونه اقدام عجولانه باعث  بروز حوادث خواهد شد.

 

لزوم توجه به نواقص و ایرادات دستگاه های مولد برق و رکتیفایرها و ترانس های جوش و خطرات برق گرفتگی در سازه ها و برقراری سیستم ارتینگ و صاعقه گیر در برج ها ضروری می باشد.

 

به علت عدم سرویس دوره ای تاورها و لزوم اعمال موارد مشخص و شفاف اجرایی تعمیرکاران در قرارداد جدید جهت پیگیری های لازم و پاسخگویی مسئول مربوطه ضروری می باشد.

 

سقوط از بلندی در کار ساختمان سازی و طبعا" زیادتر از کارگاه های صنعتی دیگر می باشد ولزوم اجرای روفیکس و سطح بسته شده زیر پای افراد تا جای ممکن و اجرای سقف طبقات و کم کردن فاصله تهدید ارتفاع و کاستن از ضریب خطر و شدت حادثه و مجاب کردن کارگران به استفاده از کمربند ایمنی تا حد امکان از وقوع حوادث خواهد کاست .

 

علل بروز سقوط سطح لغزنده ، کفش نامناسب ، یا وسایل معیوب کار و اطمینان خاطر بیش از حد کارگران از وضعیت خودشان و سکوهای کار بدون حفاظ و عدم پر نمودن سطح جایگاه کار با تخته استاندارد و یا استفاده از تخته های طولی کوتاه بر روی داربست میباشد.

 

                علل حوادث و جراحات شغلی و موارد آن               

 

الف- بلند کردن بار با دست:

 

حمل و نقل اشیاء بیشتر ازهر فعالیت دیگر سبب بروز حوادث زیادی می شود بیشتراین حوادث را می توان با یکی یا بیشتر از عوامل زیر رد یابی کرد:

 

1- تکنیک های غلط بلند کردن اجسام

 

2- بارهای سنگین

 

3- قصور در بکاربردن وسایل ایمنی و حفاظتی مخصوصا" برای دست و پا

 

ب- سقوط اشیاء در کارگاه ها:

 

ممکن است اشیاء سنگین به علت نبودن حفاظ دور محل کار مرتفع و بد چیدن وسایل و مواد ، برگشته و سقوط کنند گاهی این صدمه ها با پوشیدن کلاه ایمنی پیشگیری می شود.

 

 

 

 

 

ج- ابزار دستی:

 

صدمات معمولا" در اثر استفاده اسباب و ابزار کار معیوب ، بد نگهداری شده یا مناسب و کم دقتی در نحوه به کار گرفتن ابزار رخ میدهد.

 

د- ماشین آلات:

 

توجه به محل های عبورخطوط سیم برق هوایی و لزوم حفاظ گذاری و یا علائم هشدار خطر در محل های پشت سر کامیون های خاکریزی به گود و حضور یک نفر راهنما در محل ضروری می باشد. همچنین در گود برداری ها و ایجاد ترانشه های خاکی دقت در عدم به وجود آمدن شیب منفی در دیواره بسیار ضروری و حائز اهمیت می باشد.

 

خ- حوادث ناشی از برق گرفتگی :

 

بخش بزرگی از حوادث الکتریکی مربوط به سهل انگاری در امر نگهداری یا تدارک کافی جهت اتصال به زمین برای وسایل قابل حمل و اطمینان از کار صحیح مدارها قبل از شروع تعمیرات است.

 

چ-  حوادث ناشی از سوختگی یا انفجار:

 

به لحاظ استفاده مستمر از شلنگ های هوا گاز و سیلندرهای گاز و یا وسایل گاز سوز نیاز می باشد که اپراتور جوش و افراد تعمیر کار به طور روزانه قبل از شروع کار از سلامت اقلام جانبی کارشان اطمینان حاصل نموده تا از اتفاق آتش سوزی در اثر رویداد کوچکی در جوشکاری و یا برشکاری از بروز حوادث پر خطر پیشگیری به عمل آید .

 

لزوم توجه دقیق به حداکثر بار مجاز، سرعت و فشارها می تواند از وقوع حوادث پیشگیری نماید.

 

پیشگیری حوادث:

 

وقوع حادثه  یک جریان فیزیکی است  و پیشگیری آن هم باید بر مبنای اقدامات فیزیکی باشد  نگهداری دستگاه ها ، تجهیزات ، ساختمان ، تهیه حفاظ ، رعایت نظافت کارگاهی، کنترل شرایط محیط کار و به کار گرفتن اصول ارگونومیک از این اقدامات می باشد.لیکن پیشگیری حوادث باید بیش از این مد نظر باشد ونیاز به اتخاذ خط مشی سنجیده و توسعه ایمنی در سیستم کار نه تنها برای عملیات عادی بلکه مخصوصا" برای فعالیتهاینامنظم دارد.لزوم طرح برنامه جامع استقرار مدیریت ایمنی با نگرش مثبت به این حوزه که در تمام سطوح قابل اجرا باشد ضرورت دارد و جهت پیشبرد اهداف ایمنی در گستره پروژه ها در آینده بسیار ضروری می نماید.

 

آموزش و نظارت بر کارگران علی الخصوص تازه واردها  در روش های ایمن کار و تدارک تجهیزات حفاظتی می تواند صدمات را به حداقل برساند با عنایت به اینکه برقراری ایمنی مستلزم مشارکت جمعی است همدلی بیشتر مهندسان کارگاهی و بخش ایمنی  (HSE) و سرپرست های پیمانکاری در پیشگیری از حوادث و نیل به هدف اصلی پروژه نقش موثری خواهد داشت .

 

پیشنهاد

 انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

گرچه بررسی حوادث نشان می دهد توجه به کدام قسمت معطوف شودعلاوه براین رقابت ها و طرح های ایجاد انگیزه برای ایمنی هر چند وقت یک بار می تواند مشوق باشد  برای ایجاد محیطی که خود افراد نسبت به رعایت موارد ایمنی اقدام نمایند ماهانه به تعداد مصوب به عنوان نمونه ایمنی کار از بخش های مهندسی، کارگری و ماشین آلات معرفی و مورد تشویق قرار گیرد.

منبع:مهندسی عمران (مهندسی و مدیریت ساخت)نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب پیرامون ایمنی در سطح پروژه

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب پیرامون ایمنی در سطح پروژه,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات