درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - كیفیت بتن ضامن سلامت زندگی


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

كیفیت بتن ضامن سلامت زندگی

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
كیفیت بتن ضامن سلامت زندگی 

مهندس حسین فروتن مهر، رئیس انجمن بتن آماده ایران چهره نام آشنایی در صنعت ساختمان است. این شخصیت آن چنان بتن را دوست دارد كه تلاش دارد آشنایی با بتن را به عنوان درسی در مدارس معرفی كند تا میزان آگاهی عمومی از بتن بیشتر شود. علاقه وی به ارتقای كیفیت بتن نیز به حدی است كه یك طبقه از ساختمان انجمن بتن را به سالن اجتماعات تبدیل كرده تا محلی برای آموزش اعضا جهت آشنایی با روش‌های جدید و متعاقباً افزایش كیفیت بتن آماده شود. در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان تهران ، مهندس حسین فروتن‌مهر در ستاد خبری پیام ساختمان حاضر شد.

رئیس انجمن بتن آماده و قطعات بتنی ایران نیز ضمن تشکر از زحمات پیام ساختمان در زمینه اطلاع‌رسانی در صنعت ساختمان، برگزاری نمایشگاه‌های صنعت ساختمان را موجب آشنایی سازندگان ساختمان با كالاها و نیز  فناوری‌های روز دانست و تصریح كرد: اگر این نمایشگاه بتواند به ارتقای فرهنگ ساخت‌وساز منجر شود، می‌تواند كمك موثری باشد. فروتن‌مهر به چالش‌های عرصه تولید و نیز انتقال بتن آماده، مانند ترافیک، بازار سیمان و طرح اختلاط، اشاره نمود و برخی تولیدات دستی بتن را برای سلامت ساختمان مضر دانست.

بها دادن به بتن در حد آمبولانس

 در این دیدار مهندس داوری مدیریت نشریه ضمن خوشامدگویی با اشاره به این نكته كه بتن در زمان کوتاهی باید از مبادی تولید به كارگاه ساختمانی منتقل شود، پیشنهاد داد برای عبور خودروهای حمل بتن (تراک‌میکسر) خطوط ویژه‌ای مانند خودروهای امدادی در نظر گرفته شود که رئیس انجمن بتن آماده با استقبال از این پیشنهاد تاكید كرد: دقیقاً همین اقدام در كشورهای پیشرفته دنیا انجام می‌شود و من به عینه دیده‌ام در كشوری مانند كانادا تراك میكسر، خودروی پلیس و خودروهای امدادی مانند آمبولانس، حق عبور از خطوط ویژه یا همان مسیر های اضطراری را دارند. در مراكز شهری كانادا پلیس همانند كالای زنده به بتن نگاه می‌کند، به این صورت كه هنگام عبور تراك میكسرها خودروهای پلیس اقدام به سبز كردن چراغ‌های راهنمایی مسیر و نیز كنترل رفت‌وآمد سایر خودروها می‌کند تا بتن در اسرع وقت و با كمترین اتلاف زمانی به محل مصرف در كارگاه ساختمانی برسد. بتن‌ریزی در این كشور صنعتی تا این حد مهم است. پلیس این كشور چنان آموزش‌دیده و مطلع است كه می‌داند بتن می‌تواند بر جان انسان‌ها به مراتب بیش از آمبولانس تأثیرگذار باشد.

مهندس داوری ضمن منطقی دانستن سخنان مهندس فروتن مهر، تاكید كرد: وقتی به سلامت ساختمان می‌اندیشیم، می‌بینیم آنچه به بتن مربوط است به پایداری سازه مرتبط می‌شود، از این رو برای اینکه سازه‌ای ایجاد شود كه بتواند ایمنی و سلامت انسان‌ها را تضمین كند تصور می‌کنم باید به اندازه آمبولانس به حمل‌ونقل بتن بها داده شود.

رئیس انجمن بتن آماده و قطعات بتنی ایران با اشاره به تلاش‌های غیرانتفاعی انجمن بتن برای فرهنگ‌سازی در زمینه ارتقای كیفیت بتن خاطرنشان کرد: ما از تمام توان خود استفاده می‌کنیم تا كیفیت بتن ارتقاء یابد،البته هنوز هم برخی نواقص را می‌بینیم ولی از سازمان استاندارد  خواستیم اجباری بودن استاندارد بتن آماده را در كل كشور اعلام كنند زیرا بتن جایگاه بالایی در صنعت ساختمان دارد و سازندگی بدون بتن انجام‌پذیر نیست .

مهندس فروتن مهر، ادامه داد: همه کارخانه‌های تولیدکننده بتن را ملزم كردیم آزمایشگاه دایر كنند و دارای مسئول كنترل كیفیت باشند. همچنین در حال گذار از استاندارد 20 C ، 25 C و30 C به استاندارد 50  C هستیم تا كیفیت بتن بالاتر برود كه به معنای مقاومت 500 است. وی تاكید كرد: از شهرداری‌ها هم تقاضا كردیم به ساختمان‌های فاقد بتن استاندارد پایان كار داده نشود.

كیفیت بتن صنعتی كنترل می‌شود

رئیس انجمن بتن آماده ایران گفت: یكی از اقدامات جالب انجمن دریافت اجازه تاسیس استاندارد آزمایشگاهی است تا كنترل مضاعفی بر كیفیت بتن تولیدی داشته باشد. بنابراین از کارگاه‌های ساختمانی نمونه‌برداری کرده و در آزمایشگاه به بررسی بتن پرداخته می‌شود كه با این اقدام، از یک طرف بتن‌ریزی‌های غیراستاندارد را می‌توان تشخیص داد. از طرف دیگر اگر نمونه‌ها از نظر كیفیت بتن و نوع مقاومت مشكلی داشته باشد، متصدیان و مسئولان كنترل كیفیت آن كارخانه بتن را دعوت کرده و در تمام مسائل بتن مانند طرح اختلاط شن و ماسه و نیز سیمان مصرفی راهنمایی می‌کنیم تا نقطه‌ضعف آنها به نقطه قوت تبدیل شود.

مهندس فروتن مهر، افزود: شرکت‌هایی كه بتن باکیفیت تولید كنند تا به برند تبدیل شود و یا كار آنها با شكایت مشتریان همراه نیست تشویق می شوند. این نوع فرهنگ‌سازی به اعضای این موقعیت را می‌دهد كه کیفیت محصولات تولیدی خود را بالا ببرند. وی ادامه داد: به كمك رسانه‌هایی مانند پیام ساختمان و همچنین از طریق اطلاع‌رسانی های فرهنگی می‌توان میزان استفاده از بتن استاندارد و نیز كیفیت این محصول را ارتقاء داد.

مدیریت پیام ساختمان نیز در تأیید سخنان رئیس انجمن بتن آماده درباره ارتباط كیفیت بتن با سلامتی انسان‌ها گفت: هر اندازه كه كیفیت بتن ارتقا یابد به همان میزان ایمنی سازه و سلامتی زندگی در آن ساختمان بیشتر می‌شود.

رسانه تولیدکنندگان و سازندگان را به یكدیگر نزدیك می كند

 مهندس داوری تصریح کرد: ضرورت دارد تولیدكنندگان بتن استاندارد تلاش بیشتری برای اطلاع‌رسانی و معرفی خود به بازار هدف داشته باشند زیرا بسیاری از سازندگان تا آن میزان كه شما فرمودید به توانمندی‌ها و نیز اهمیت اقدامات انجام‌شده در راستای ارتقای كیفیت بتن آماده اشراف ندارند، حتی بعضاً دیده‌شده آگاهی كامل و صحیحی درباره بتن استاندارد و نیز نحوه خرید آن ندارند تا بتن استاندارد را چگونه خریداری و استفاده كنند.

این كارشناس رسانه و صنعت تاكید كرد: اگر تولیدکنندگان بتن استاندارد در نمایشگاه حضور پر رنگی داشتند، سازندگان ساختمان با آنها بیشتر آشنا می شدند. وی با اشاره به حضور گسترده انبوه‌سازان و نیز پیمانكاران در ستاد خبری پیام ساختمان در روز دوم برگزاری نمایشگاه تاكید كرد: اصولاً عرصه رسانه می‌تواند جامعه تولیدکنندگان مصالح و جامعه سازندگان ساختمان را به یكدیگر نزدیك كند.

مهندس داوری اظهار داشت؛ پیام ساختمان ضمن تعامل با انجمن‌های مرتبط با ساختمان ، با تمام توان در خدمت ارتقای کیفیت مصالح و سلامت ساختمان خواهد بود و در این زمینه آماده همکاری با سازندگان، انبوه‌سازان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هستیم. وی در خاتمه خواستار بررسی راهکارهای گسترش همکاری بین فعالان صنعت ساختمان گردید.

انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

مهندس فروتن مهر، در خاتمه گفت: از رسانه‌های تخصصی مانند پیام ساختمان تقاضا دارم برای ارتقای فرهنگ تولید و مصرف بتن استاندارد در كشور با انجمن بتن همكاری نماید.

نقل از پیام ساحتماننظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - كیفیت بتن ضامن سلامت زندگی

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - كیفیت بتن ضامن سلامت زندگی,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic