درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی نرم افزارهای مدیریت پروژه


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

معرفی نرم افزارهای مدیریت پروژه

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
Primavera Project Planner (P3)

این نرم افزار قادر است پروژه های تا سقف 100 هزار فعالیت با منابع محدود را سازماندهی کند. به کمک ابزارهای انعطاف پذیر آن از قبیل 24 کد فعالیت، 16 کد بخش های اطلاعاتی دلخواه، 10 کد پروژه، 19 مرحله مرتب سازی داده ها و 28 مرحله فیاتر به همراه 31 تقویم برای برنامه ریزی فعالیت ها می توان اطلاعات پروژه را در قالب های گوناگونی دسته بندی و تجزیه و تحلیل کرد. این نرم افزار توسط طراحانی که خود مدیر پروژه بوده اند طراحی شده است. به کمک این نرم افزار می توان شبکه فعالیت ها را در قالب گرافیکی تهیه کرد و همچنین امکان انتخاب نوع فعالیت را نیز دارا می باشد.


Primavera Enterprise

این نرم افزار دارای قابلیت هایی است که آن را از نرم افزارهای مشابه متمایز می کند. در پروژه های بزرگ با بیش از 9999 فعالیت که نرم افزارهایی مانند Primavera Project Planner و MSP کارایی لازم را ندارند، نتایج مناسبی را در اختیار قرار می دهد. این نرم افزار حوزه های مدیریت نیروی انسانی، مدیریت تدارکات پروژه، مدیریت هزینه پروژه و مدیریت ارتباطات پروژه را تحت پوشش قرار می دهد و شامل توانایی های شاخص ذیل می باشد:

قابلیت مدیریت چندین پروژه، تعریف ریسک و شبیه سازی ، تعریف کتابچه فهرست اسناد پروژه با قابلیت اتصال به فایل ها یا سایت ها، اندازه گیری عملکرد، قابلیت تعریف ساختار سلسله مراتبی و نمودار برای برای ساختار شکست منابع، امکان انتشار پایگاه وب برای پروژه، امکان گزارش نویسی سفارشی با استفاده از Report Wizard در داخل خود نرم افزار، قابلیت یکپارچه سازی با سایر محصولات Primavera، قابلیت شکستن فعالیت­ ها به گام های اجرایی، قابلیت تعریف چندین یادداشت متفاوت برای هر فعالیت با ذکر جزئیات دقیق برای هر یک از فعالیت ها، قابلیت اتصال هر فعالیت به اسناد مربوطه، دارا بودن نماهای Gant و Pert و امکان ایجاد پایگاه های جامع برای پروژه ها.


آخرین نسخه این نرم افزار با عنوان  Oracle Primavera P6 Enterprise وارد بازار شده است. که در ایران به نام P6 معروف شده است.


Primavera Project Portfolio Management

این نرم افزار برای مدیریت سبد پروژه سازمان مورد استفاده قرار داده می شود. از این نرم افزار می توان برای نمایش شاخص های عملکردی سبد پروژه استفاده کرد و گزارش های کلی متناسبی را به مدیران ارشد سازمان در خصوص وضعیت پروژه ها ارائه کرد.


Pertmaster

نرم افزار Pertmaster در عین سهولت کاربری، سیستم مدیریت پروژه بسیار قدرتمندی است که درکنار ویژگی ها و امکانات مدیریت ریسک همه خصوصیات یک نرم افزار کامل امروزی را داراست:

امکان تخصیص و تسطیح منابع، تقویم های کاری و قیود، امکان تعریف گزارش های مختلف، محاسبات روش ارزش کسب شده، قدرت بالا در شبیه سازی ریسک. این نرم افزار ابزارهای پیشرفته جهت تجزیه و تحلیل پیچیده ترین ریسک های پروژه را در اختیار دارد که شبیه سازی مواردی همچون مصرف منابع احتمالی، نمودار جریان نقدینگی (Cash Flow) احتمالی، فعالیت های احتمالی، مسیرهای بحرانی احتمالی و ساختار شکست احتمالی را برای کاربران میسر می سازد. نرم افزارهای دیگر به طور معمول تنها یک برآورد قطعی را برای زمان و هزینه فعالیت ها ارائه می دهند، اما این نرم افزار با استفاده از شبیه سازی مونت کارلو، زمان و هزینه فعایلت ها را برای حالت های مختلف پروژه محاسبه می کند. قدرت محاسبه این نرم افزار، سرعت و سهولت کاری بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد که قابل مقایسه با دیگر نرم افزارهای مدیریت ریسک نمی باشد. این نرم افزار می تواند از نرم افزارهایی چون Microfoft Project، Microsoft Project Server، Primavera Project Planner و Primavera Enterpriseاطلاعات را به صورت ورودی دریافت کند.Oracle Primavera Earned Value Management

این نرم افزار برای انجام محاسبات مدیریت ارزش حاصله (EVM) که یکی از ابزارهای بسیار مهم در زمینه کنترل هزینه های پروژه محسوب می شوند مورد استفاده قرار داده می شود. از جمله مزیت های این نرم افزار عبارتند از: محاسبه هزینه های مستقیم و غیر مستقیم پروژه ها، تعیین اینکه آیا پروژه ها از زمانبندی و بودجه پیش بینی شده عقبت تر و یا جلوتر هستند و ردیابی انحرافات بودجه ای پروژه.

 

expedition.jpg

Primavera Expedition

نرم افزار Primavera Expedition ابزار بسیار سودمندی برای مدیریت کارای قرارداد پروژه می باشد. این سیستم که یک بانک اطلاعاتی بسیار قوی است، با امکان کار به صورت شبکه و کار همزمان کاربران مختلف امکان ذخیره سازی، سازماندهی و مدیریت تمامی اسناد تولید شده در طول اجرای یک قرارداد از زمان انعقاد قرارداد اصلی تا تحویل قطعی آن را فراهم می آورد. با این نرم افزار تمامی اسنادی که در طول فرایند یک پروژه تولید می شوند تحت کنترل درخواهند آمد. هر سندی در زمان مورد نیاز بدون کوچکترین تاخیر در اختیار خواهد بود و آخرین وضعیت اسناد در قالب گزارشات تعریف شده قابل رویت و قضاوت خواهند بود. نقشه ها، صورتجلسات، نامه ها، صورت وضعیت ها، صورتحساب ها، دستور تغییر و ... تنها بخشی از اسنادی هستند که در این نرم افزار قابل تعریف و سازماندهی می باشند.Microsoft Project Professional

این نرم افزار مدیریت پروژه تمام مراحل یک پروژه از برنامه ریزی تا تکمیل و انتقال گزارش های نهایی را در بر می گیرد. MSP ابزار ارشمندی برای سازماندهی پروژه ها، کنترل عملکرد واقعی، زمانبندی کارها، اختصاص منابع و هزینه کارها، تنظیم طرح برای برآورد کردن محدودیت ها و آماده کردن گزارش ها برای انتقال طرح نهایی به همه کسانی که باید طرح مورد نظر را اجرا کنند.


WBS.Chart Pro

این نرم افزار یکی از نرم افزارهایی است که با MSP لینک می شود و قابلیت های فراوانی از جمله رسم سریع نمودار درختی را دارا می باشد. اگر تغییری در محیط این نرم افزار ایجاد نمایید آن تغییر روی فایل مرنبط در نرم افزار MSP نیز اعمال خواهد شد.  در واقع این نرم افزار همان مشخصات نرم افزار MSP را در قالب نمودار درختی ارائه می دهد. پس از نصب این نرم افزار به صورت یک آیکون روی نوار استاندارد MSP قرار می گیرد.Mind Manager

نرم افزار Mind Manager یک ابزار قوی در سازماندهی مطالب، ساختار، روند کار و راهبری پروژه ها است. این نرم افزار محصول شرکت Mindjet بوده و می تواند با اکثر نرم افزارهای و می تواند با اکثر نرم افزارهای آفیس ارتباط برقرار کند. از قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

امکان مدیریت کامل پروژه ها، قابلیت سازماندهی و دسته بندی اطلاعات، سازگاری کامل با نرم افزارهای Office، امکان ذخیره سازی پروژه در فرمت های HTML، PDF و...، قابلیت ترسیم دیداری اطلاعات پروژه و سازگاری با ویندوزهای مختلف. برای استفاده از همه امکانات برنامه، نرم افزارهای MSP، Microsoft Office Professional، Adobe Acrobat، Microsoft Internet Explorer، Microsoft Visio Professional و Adobe Flash Player مورد نیاز می باشد.

Risky Project

نرم افزاز Risky Project یك ابزار کاربردی است كه از آن می توان در جهت برنامه ریزی ، زمانبندی ، تحلیل كمی ریسك و همچنین اندازه گیری عملكرد پروژه هایی كه ریسكهای متنوعی دارند استفاده کرد از جمله مزیت های این نرم افزار عبارتند از:

    پیش بینی های پروژه: چگونه ریسکها بر پروژه و برنامه زمانبندی اثر می گذارند.
    مشاهده اینکه چه پارامترهایی از پروژه بحرانی هستند در نتیجه ریسکهای بحرانی کدامند.
    افزایش توان مدیریت پروژه به وسیله پیگیری عملکرد پروژه در حین اجرا با استفاده از شناسایی ریسکها, تجزیه و تحلیل و راهکارهای کاهش ریسک.
    تصمیم گیری های پروژه: انتخاب بهترین گزینه(سناریوی موجود) بر اساس زمان و هزینه گزینه ها.@Risk

نرم افزار بسیار قوی در زمینه شبیه سازی ریسک ها و مخاطرات با استفاد ه از Monte Carlo می باشد. تمرکز عمده این نرم افزار بر روی مسائل مالی بوده و قادر است کاربرانی که در زمینه مدیریت سرمایه علاقمند به شناسایی و تجزیه و تحلیل ریسک هستند را حمایت نماید. این نرم افزار قابلیت اجرا بر روی نرم افزارهایی مانند MSP را دارد.Risk Man

نرم افزاری است که با استفاده از اطلاعات اولیه، شبیه سازی هایی را انجام می دهد که کاربر رار قادر می سازد با ارتباط دادن ریسک ها با فعالیت های اصلی و با لحاظ نمودن درجه احتمال وقوع، امکان پیش بینی مقابله با ریسک را فراهم کند. Risk Man در زمینه ریسک هایی که زمان، هزینه، کیفیت، تغییرات محدوده کار، استراتژی، مهارت و مانند آن را تهدید می کند کاربرد موثری دارد و توان مدیریت ریسک را افزایش می دهد. این نرم افزار با ایجاد بانک اطلاعاتی این امکان را برای کاربران فراهم می کند که بتوانند در آینده در مورد پروژه های مشابه از تجارب گذشته بهره بگیرند و از تکرار خطاها و اشتباهات جلوگیری کنند.

 Kplato

یکی از نرم افزارهای توانمند مدیریت پروژه است که محیط آن شبیه نرم افزار MSP می باشد وو قابلیت هایی مانند رسم نمودار گانت، زمانبندی فعالیت ها بر اساس تقدم و تاخر فعالیت ها و میزان در دسترس بودن منابع و نمایش درصد پیشرفت را دارد.Rachota

نرم افزاری برای مدیریت زمان پروژه می باشد. کار با این نرم افزار بسیار ساده است و قابلیت ارائه گزارش ها، فرم ها، نمودارها و تحلیل های مختلف را دارد.TaskJugger

این نرم افزار یکی از نرم افزارهای قدرتمند مدیریت پروژه است، به طوریکه برای پروژه هایی با صدها منابع و هزاران فعالیت نیز کارایی لازم را دارد و بسیاری از حوزه های مدیریت پروژه از جمله زمان، هزینه، منابع، ریسک و ارتباطات را پوشش می دهد. امکانات قابل توجه، این نرم افزار را نسبت به سایر نرم افزارهای مشابه بسیار انعطاف پذیر کرده است.Redmine

این نرم افزار مبتنی بر وب بوده و از جمله ویژگی های شاخص آن می توان به مدیریت چند پروژه ای، مدیریت فایل ها و اسناد و مدیریت ارتباطات از طریق ایمیل اشاره کرد.

   انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association

 Project-Open

این نرم افزار مبتنی بر وب علاوه بر قابلیت های نرم افزارهای معمول مدیریت پروژه قابلیت یکپارچه کردن 10 نرم افزار مرتبط به هم را نیز دارا است. این نرم افزار انعطاف پذیری و قابلیت توسعه بالایی دارد.نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی نرم افزارهای مدیریت پروژه

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی نرم افزارهای مدیریت پروژه,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic