درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی ابزارهای مدیریت پروژه


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

معرفی ابزارهای مدیریت پروژه

-
-
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی

    
معرفی ابزارهای مدیریت پروژه
    
 

نرم‌افزارMicrosoft Project)  MSP) :

نرم‌افزار Microsoft Project یكی از قوی‌ترین و قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای موجود كنترل پروژه محسوب می‌شود. این نرم‌افزار قریب به 10 سال است كه به بازار ایران وارد شده و به شكل گسترده توسط كاربران و برنامه‌ریزان پروژه مورد استفاده واقع می‌شود. مهندسان كنترل پروژه عموماً از این نرم‌افزار به عنوان ابزاری جهت مدیریت زمان پروژه‌ها استفاده می‌كنند. مایكروسافت پروجكت، علیرغم وجود برخی محدودیت‌ها و كمبودها (در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه) به عنوان یك نرم‌افزار كاربردی و پرطرفدار در جهان و خصوصاً در ایران روزانه مورد استفاده كاربران بی‌شماری قرار می‌گیرد.

   سهولت كار با این نرم‌افزار ، قابلیت استفاده از امكانات Windows ، سازگاری با سایر نرم‌افزارهایMS Office و شباهت كامل محیط و جعبه ابزارهای آن با سایر محصولات مایكروسافت، راهنمای Online و كامل داخل برنامه، وجود گزارش‌ها وView های متنوع، امكان تعریف View ها وTableهای جدید و به طوركلی داشتن یك محیطUser Friendly این نرمافزار را به نوعی از سایر نرم‌افزارهای مشابه متمایز كرده است.

 

   این نرم‌افزار، مدیریت پروژه تمام مراحل یك پروژه از برنامه‌ریزی تا تكمیل و انتقال گزارش‌های نهایی را در برمی‌گیرد، به طور خلاصه باید گفت، در یك طرح، MSP ابزاری ارزشمند است برای:

الف) سازماندهی طرح
ب) زمان بندی كارها
ج) اختصاص منابع و هزینه‌كارها

د) تنظیم طرح برای برآورد كردن محدودیت‌ها

ه) آماده كردن گزارش‌ها برای انتقال طرح نهایی به همه كسانی كه باید طرح مورد نظر را اجرا كنند.

   پس از آغاز پروژه و اتمام كار برنامه‌ریزی پروژه توسط این نرم‌افزار، آن را برای كنترل و نظارت بر كارهای در دست اقدام، به شرح زیر می‌توان به كار برد:

    كنترل عملكرد واقعی
    برنامه‌ریزی روی جدول زمانی پروژه
    اصلاح طرح برای رویارویی با احتمالات
    ارائه گزارش‌های مطلوب

   شایان ذكر است برای پروژه‌هایی كه بیش از 9999 فعالیت دارند، از ابزارهای پیشرفته‌تری همچون نرم‌افزار Primavera (كه به آن نیز خواهیم پرداخت) باید استفاده نمود. معمولاً توصیه می‌شود به دلیل سادگی فوق‌العاده این نرم‌افزار و یادگیری سهل‌تر آن نسبت به سایر ابزارهای دیگر كنترل پروژه، قبل از یادگیری پریماورا و یا سایر نرم‌افزارهای مدیریت زمان، به یادگیری MSP بپردازید. در این صورت به دلیل مشابهت مبانی و اصول برنامه‌ربزی و كنترل پروژه در این نرم‌افزارها، فرایند یادگیری نرم‌افزارهای پیچیده بسیار ساده‌تر خواهد شد.

   ویرایش آخر این نرم‌افزار تحت عنوان Project 2002 Microsoft با قابلیت‌های جدید به بازار آمده است.

   در سایت‌های اینترنتی زیر اطلاعات جدید و ارزشمندی از این نرم‌افزار مییابید:

http://www.microsoft.com/office/project/default.asp
http://officesystem.partners.extranet.microsoft.com/msprojectpartner/

 

 

نرم افزار (Primavera Project Planner ( P3

بعد از معرفی نرم‌افزار Microsoft Project (MSP) اكنون به معرفی P3 كه مخفف Primavera Project Planner می‌پردازیم.

   نرم‌افزار (Primavera Project Planner ( P3 كامل‌ترین و قدرتمندترین ابزار مدیریت پروژه در مدیریت زمان در جهان شناخته شده است. P3 قادر است پروژه‌های تا سقف یكصد هزار فعالیت را به همراه منابع با محدودیت سازماندهی کند.

   اساساً P3 طراحی شده است تا پروژه‌های بسیار بزرگ و پیچیده را بدون هیچگونه محدودیتی در تعریف و اختصاص منابع، به شكل كاملاً منعطف و ساده برنامه‌ریزی و كنترل نماید.

   همیشه سوالات متعددی برای مدیران پروژه مطرح می‌شود كه بارزترین آنها: «این كار كی تمام می شود؟»، «چه كسانی كار را انجام می‌دهند؟»، «چه اتفاقی خواهد افتاد اگر .... (What-if)» و از این قبیل می‌باشد.
P3 پاسخ این سوالات را به سرعت و به شكل صحیح ارائه خواهد نمود. كاربرP3 به راحتی می‌تواند اطلاعات پروژه و فعالیت‌های آن را در این بانك اطلاعاتی جمع‌آوری نموده و به طرق مختلفی آنها را دسته‌بندی كرده و به نمایش درآورد. همچنین به سادگی می‌تواند روی جزئیات فعالیت‌های پروژه متمركز شده و نتایج كار خود را در قالب گزارش و نمودار در قالب گرافیكی دلخواه نمایش دهد. به كمك ابزارهای انعطاف‌پذیر P3 از قبیل 24 كد فعالیت، 16 كد بخش‌های اطلاعاتی دلخواه، 10 كد پروژه، 19مرحله مرتب‌سازی داده‌ها و 28 مرحله فیلتر به همراه 31 تقویم برای برنامه‌ریزی فعالیت‌ها می‌توان اطلاعات پروژه را در قالب‌های گوناگون دسته‌بندی و تجزیه وتحلیل كرد. این نرم‌افزار برای مدیران پروژه توسط طراحانی كه خود مدیر پروژه بوده‌اند، تهیه شده است و دقیقاً به همین دلیل است كه غالب نیازمندی‌های مدیران پروژه را در برنامه‌ریزی و كنترل طرح‌ها را پاسخگوست.

   به كمك P3 می‌توان شبكه فعالیت‌ها را سریعاً در قالب گرافیكی تهیه كرد و همچنین امكان انتخاب نوع فعالیت را به سهولت امكان پذیر می‌نماید.

   P3 سازماندهی اطلاعات پروژه را آسان نموده است و می‌تواند شرایط مورد نظر شما را به فعالیت‌ها تحویل كند. تحت شبكه بودن P3 این قابلیت را به آن بخشیده است تا كاربران متعدد بتوانند در نقاط مختلف وبه شكل همزمان یا در زمان‌های دلخواه به بانك اطلاعاتی یگانه P3 متصل و پروژه‌های خاص را برنامه‌ریزی و كنترل نمایند.

   امكان لینك؛ بازخوانی اطلاعات و اشتراك داده‌های P3 با سایر نرم‌افزارهای مدیریت پروژه همچون MSP و Expedition (كه به آن هم خواهیم پرداخت) وجود دارد.

   برخی دیگر از قابلیت‌های این نرم‌افزار به شكل خلاصه عبارتند از :

    پیگیری عملكرد منابع و هزینه‌ها به كمك P3 سهل و آسان است.
    P3 می‌تواند محدودیت‌های مورد نظر كاربر را به فعالیت‌ها اعمال كند.
    P3 سازماندهی اطلاعات پروژه را آسان نموده است.
    P3 امكان انتخاب نوع فعالیت‌ها را به كاربر می‌دهد.

    امكان بهنگام نمودن پروژه در خارج از محیط كارگاه فراهم است.
    P3 می تواند محدودیت‌های مورد نظر كاربر را به فعالیت‌ها اعمال كند.

   Version جدید P3 تحت عنوان P3e كه مخفف Primavera Project Planner Enterprise میباشد به بازار آمده كه به شكل ساختاری با ویرایش گذشته آن متفاوت است. با توجه به آنكه كمپانی پریماورا تمامی پشتیبانی‌های خود را از ویرایش قبلی این نرم‌افزار برداشته است، بزودی P3e كاملاً جای P3 را خواهد گرفت. (در آینده پیرامون قابلیت‌های جدید P3e نیز با شما سخن خواهیم گفت.)
انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management Association
   سایت اینترنتی این نرم‌افزار www.primavera.com بوده كه در آن می‌توانید مطالب متنوع و جدیدی پیرامون این نرم‌افزار و سایر محصولات شركت Primavera مرتبط به مقوله‌های مختلف مدیریت پروژه بیابید .
از شركت پریماورا و محصولاتش در آینده بسیار خواهیم گفت!نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی ابزارهای مدیریت پروژه

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - معرفی ابزارهای مدیریت پروژه,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات