درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت کیفی ریسک


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

مدیریت کیفی ریسک

1395/06/28
16:17
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
مدیریت کیفی ریسک

ریسک های پروژه، واقعیت هایی هستند که هر مدیر پروژه با آنها سر و کار دارد. طبق تعریفی که در PMBOK آورده شده است، "ریسک پروژه، یک رویداد یا وضعیت غیرقطعی است، که اگر اتفاق بیفتد، تأثیری مثبت یا منفی بر حداقل یکی از اهداف پروژه، مانند زمان، هزینه، محدوده یا کیفیت، خواهد داشت".
مدیریت ریسک پروژه، شامل تجزیه و تحلیل و اولویت بندی ریسک هاست به گونه ای که مدیر و تیم پروژه بتوانند تلاش خود را بر کاهش بالاترین ریسک ها متمرکز سازند.
بسیاری از مدیران پروژه، با تجزیه و تحلیل ریسک ها در سطح پروژه آشنا هستند. این تجزیه و تحلیل ها بیشتر به ریسک های محدوده و کیفیت مربوط می شوند؛ اما ریسک هایی هم در ارتباط با فعاالیت ها وجود دارد که می توانند تأثیر منفی بر دقت برآوردهای زمان و هزینه و در نتیجه تأثیر منفی بر تحویل فعالیت ها، و نهایتاً موفقیت پروژه، داشته باشند.
در پروژه های کوچک و متوسط، تجزیه و تحلیل کیفی ریسک، شیوه ای مؤثر برای کمک به مدیر پروژه در ارزیابی ریسک های مرتبط با فعالیت ها می باشد و باعث می شود که برآوردهای زمان و هزینه در سطح کل پروژه، واقع بینانه تر انجام شود. در پروژه های بزرگتر، تجزیه و تحلیل کمّی ریسک پس از تجزیه و تحلیل کیفی آن، بسیار مناسبتر است. در این رویکرد، از مدل های شبیه سازی استفاده می شود که اگر چه زمانبر هستند، با توجه به اندازه پروژه، قابل توجیه می باشند.
تجزیه و تحلیل کیفی ریسک، اگر با استفاده از یک متدولوژی مناسب انجام گردد، می تواند کمک کند تا تخمین های پروژه، تا حد امکان، واقع بینانه صورت پذیرد.

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management
نظرات
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت کیفی ریسک

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مدیریت کیفی ریسک,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات