درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - آیا برنامه ریزی سربار است؟


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

آیا برنامه ریزی سربار است؟

1395/06/25
14:46
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
آیا برنامه ریزی سربار است؟

چرا پول دادن برای خدمات برنامه ریزی اینقدر سخت است؟ البته می دانیم که ماهیت این خدمت، از نوع نرم بوده، لذا برای همه ملموس نیست. از این رو، اهمیت آن نیز ممکن است کاملاً هویدا نباشد، البته تا جایی که کارها به خنسی بخورد و همه دم از بی برنامگی بزنند. این نگاه و به تَبَع آن، نوع رفتاری که با برنامه ریزان پروژه می شود، باعث نوعی عقده درمن شده است. ما به پروژه ها می آییم و به آنها سامان می دهیم. واقعاً بدون این ساماندهی معلوم نبود که عاقبت پروژه چه می شد. اما به جای قدردانی چه چیزها که گفته نمی شود؛ یکی می گوید: "در ابتدا همه مخالف شما بودند ولی من حمایت کردم" (یعنی حالا باید تازه ممنون هم باشم)؛ آن یکی می گوید: "با همکاری من حالا تیم شما ورزیده شده است" (یعنی وقتی آمدید چیزی نمی دانستید) و شوخی های دیگر. آیا شما به عنوان برنامه ریز پروژه احساس نمی کنید که سربار پروژه هستید؟ واقعاً ارزش افزوده ای برای پروژه ندارید و برای حضور و فعالیتتان باید ممنون مدیرانی باشید که شما را به محیط پروژه راه داده اند؟
بسیار خوب، ممکن است پاسخ بیاید که این خصلت تمامی مدیران در قبال تمامی پیمانکاران است؛ ممکن است ادعا شود که این رفتار، بخشی از فرهنگ پروژه کاران ایرانی است. در قبال این پاسخ، من نیز پیشنهاد می کنم که قراردادهای برنامه ریزی را به گونه ای متفاوت منعقد کنیم که این توهم ایجاد نشود که خدمات این واحد به نوعی تجمل محسوب می شود. ابتدا دو داستان:

داستان اول:
در سال 82 شرکتی در شهر رشت از شرکت اوک خواست که زمان سنجی و ظرفیت سنجی کارخانه تولید کمک فنر آنها را انجام دهد. البته هدف از این کار، افزایش تولید کارخانه بود. به آنان قیمت ۵۸ میلیون تومان را ارائه کردیم. مدیریت کارخانه ادعا کرد که شرکت دیگری قیمتی به مراتب پایین تر به آنها داده است. لذا از من خواست که قیمت خود را کاهش دهم. در پاسخ گفتم که یا صورت مسئله ای متفاوت به آنها داده اید یا اینکه شرکت دیگر، اینکاره نیست! اما در میان مباحث، من پیشنهادی کردم. پرسیدم در حال حاضر چقدر تولید می کنید؟ مدیرعامل گفت: یک و نیم میلیون واحد. گفتم من آمار شما را رصد کرده ام، از این پایین تر است اما همین عدد را نیز می پذیریم.ادامه دادم ما آماده ایم که پروژه ظرفیت سنجی شما را با هزینه خود انجام دهیم و در ازای آن، شما 3 درصد از قیمت افزایش تولید را به هر میزان که بوده یک سال بعد از سال مالی فعلی به ما بدهید. مدیر عامل شروع کرد به محاسبه و بعد با صورتی بر افروخته گفت: "این، مبلغ هنگفتی می شود"!! حال باید پرسید اگر این مبلغ، هنگفت است آیا می توان کار برنامه ریزی را اینقدر کم اهمیت تلقی کرد؟ ما ادعا داریم که برنامه ریزی را خوب بلدیم و کارمان را نیز با تضمین ارائه می کنیم. حال اگر برنامه ریزی بدیهی است که خود انجام دهید؛ اگر هم کاری است پیچیده که ارزش افزوده هنگفت عاید می کند، هزینه اش را محترمانه پرداخت کنید.

داستان دوم:
در شرکت ساسول برای کارهای نگهداری و تعمیرات، پیشنهاد برنامه ریزی دادیم. خدمت مدیران عرض کردم که برنامه ریزی می تواند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها داشته باشد. بعد از جلسات متعدد و ارائه مدل های مختلف، کار به آنجا کشید که قرار شد داده های واقعی را از سیستم ERP شرکت به ما بدهند. ما بر اساس مدل بهینه سازی خود، برنامه عملیاتی نگهداری را تولید کرده، با برنامه ای که شرکت در دست اقدام داشت، مقایسه کنیم. برنامه تولید شد و پس از مقایسه، مشخص شد که برنامه بهینه 20 درصد هزینه ها را کاهش می دهد. مدیرنگهداری ذوق زده شد و با اشتیاق به من گفت: "خیلی عالیست، ولی ما پولی نداریم که به شما بدهیم". به ایشان عرض کردم که ما از شما پولی نمی خواهیم. ما آمده ایم که به شما پول بدهیم. مدیر که با تعجب به من نگاه می کرد، پرسید: "چگونه؟". گفتم: "چقدر هزینه به پیمانکاران نگهداری پالایشگاه پرداخت می کنید؟ هر عددی که هست را با هم توافق کرده ثبت می کنیم. ما برنامه خودمان را تولید می کنیم. شما از هر مبلغی که صرفه جویی کردید، 10 درصد آنرا پس از سه ماه به ما بدهید". مدیر مانده بود چه بگوید. آخر هم ندادند.

پس از این دو داستان پیشنهاد می کنم که هزینه های خدمات پشتیبانی پروژه را به صورت واحدی محاسبه کنیم. چرا باید هزینه این خدمات را نفرـ ماهی حساب کنیم؟ به پیشنهادات من توجه کنید:

 مهندسی و مدیریت ساخت ایران (ICEMA) Iran Construction Engineering Management


    هزینه برنامه ریزی و کنترل، براساس تعداد فعالیت ها محاسبه گردد.
    هزینه کنترل هزینه پروژه بر اساس مبلغی که سند می خورد، محاسبه شود.
    هزینه نگهداری اسناد، بر اساس تعدادسندی که نگهداری می شود
    هزینه تضمین مرغوبیت، بر اساس تعداد گواهینامه ای که تأیید می شود
    هزینه مدیریت ساخت، بر اساس واحد فیزیکی کاری که به انجام رسیده و تأییدیه اخذ می کند
    هزینه مدیریت قراردادها، بر اساس مبلغ قراردادها
    هزینه گزارشات، بر اساس هر صفحه گزارش
    هزینه تسریع کارها، به شیوه حق العمل کاری

به این صورت، کارفرمایان به ازای آنچه به دست می آورند، پرداخت می کنند، نه بیشتر و مسلماً نه کمتر. ما نیز درک می کنیم که محصولی ملموس را که نیاز کارفرما بوده و برایش ارزش داشته و بدیهی نیز نبوده، به وی فروخته ایم. فقط نوشتن درباره آن، باعث سُرور من می شود و امیدوارم که بزودی در قراردادهایمان بتوانیم از همین الگو استفاده کنیم.برچسب ها:برنامه ریزی ،
نظرات

ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - آیا برنامه ریزی سربار است؟

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - آیا برنامه ریزی سربار است؟,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات