درحال مشاهده: مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب آبان 1395


ادعونی
اهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

توصیه هایی برای جلسه آزمون PMP

1395/08/27
08:38
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
توصیه هایی برای جلسه آزمون PMP

آزمون PMP دشوار است. شما باید بتوانید 4 ساعت در یک اتاق بنشینید و به 200 پرسش آزمون، پاسخ دهید. رعایت نکات زیر، می تواند مفید باشد:

    به اندازه کافی بخوابید. شب قبل از آزمون، زودتر بخوابید و زنگ ساعت را برای زمانی مناسب تنظیم نمایید. نقشه مسیر جلسه آزمون را در کیف خود بگذارید و اطمینان حاصل کنید که اتومبیلتان به اندازه کافی بنزین دارد.

    چند لایه لباس بپوشید. شما از شرایط محل امتحان خبر ندارید. پس طوری لباس بپوشید که اگر هوای اتاق، گرم بود بتوانید لباس خود را کم کنید و اگر سرد بود، چیزی برای پوشیدن و گرم شدن داشته باشید.

    به موقع برسید. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل 30 دقیقه قبل از شروع امتحان در محل، حاضر باشید. این، به شما امکان می دهد تا برای به دست آوردن آرامش و دور کردن استرس از خود، فرصت داشته باشید.

    سبک سر امتحان بروید، اما آنچه را لازم دارید به همراه ببرید. روز قبل از امتحان، آنچه را نیاز دارید، در کیف خود قرار دهید؛ اما کیف خود را تا حد امکان کوچک و سبک نگه دارید.

    عجله نکنید. پرسش ها را با دقت بخوانید و در پاسخ دادن به آنها عجله نکنید. اگر پاسخ پرسشی را نمی دانید از آن عبور کنید؛ ممکن است پرسش های بعدی به شما کمک کند تا بتوانید به آن پاسخ دهید.

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management


    به ساعت نگاه کنید. شاید تصور کنید که 4 ساعت، زمان کمی نیست؛ اما این زمان در جلسه امتحان، بسرعت می گذرد. پس حواستان به ساعت باشد.برچسب ها:آزمون PMP ،
ادامه مطلب ادامه مطلب

حافظه خود را تقویت کنید

1395/08/27
08:36
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
حافظه خود را تقویت کنید

آیا غالباً در به یاد آوردن چیزهای مهم، ناتوانید؟ آیا نام افراد را در بدترین لحظات، فراموش می کنید؟ آیا تاکنون سؤالی از شما پرسیده شده که باید پاسخ آنرا بدانید، اما نتوانسته اید پاسخی هوشمندانه به آن بدهید؟
اینها نمونه هایی هستند از جایی که داشتن یک حافظه خوب، اهمیت می یابد.
حافظه، چیزی است بیش از به یاد آوردن اطلاعات برای پاسخگویی به پرسش های امتحان، یا برنده شدن در بازی های بی اهمیت. حافظه، یک مهارت کاری مهم است که می توان آنرا پرورش و بهبود داد. در مواردی از قبیل: به یاد آوردن آمارهای کلیدی در طی یک مذاکره، بیان مجموعه ای از سوابق به هنگام تصمیم گیری، تحت تأثیر قرار دادن کارفرمایان با استفاده از آگاهی شما در مورد خطوط تولید آنها- توانایی شما در به یاد آوردن، یک مزیت عمده به شمار می آید.
افرادی که حافظه خوبی دارند، معمولاً به عنوان افرادی مطلع، زیرک، شایسته، و قابل اعتماد شناخته می شوند. تکنیک های بسیاری برای تقویت حافظه وجود دارد که در شماره های بعد به چند مورد از آنها اشاره می شود.
مراقب سلامتی خود باشید

یک حافظه خوب، بر پایه یک مغز و بدن سالم استوار است. شما نمی توانید از مغز خود انتظار بهترین عملکرد را داشته باشید، اگر از بدنی که آنرا تغذیه می کند، مراقبت نکنید. موارد زیر، برخی از نکات کلیدیی هستند که باید رعایت کنید:

    خوب بخورید. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل ویتامین های کلیدی، اسید فولیک، ویتامین ب 12، و آنتی اکسیدان ها می باشد. اینها باعث افزایش ذکاوت می شوند. در صورت لزوم از ویتامین های مکمل استفاده کنید.

    به اندازه کافی آب بنوشید. بسیاری از ما دچار کم آبی هستیم و حتی از این موضوع، آگاه هم نیستیم. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، بدن و مغز شما ضعیف و خسته خواهد شد. آب، گلبول های قرمز خون را فعالتر می کند و انرژی بیشتری به شما می بخشد.

    به اندازه کافی بخوابید. در طی خواب، مغز شما خود را بازسازی می کند. مطالعات نشان داده است که مغز شما برای انتقال محفوظات جدید به حافظه بلند مدت، به خواب نیاز دارد.

    استرس را به طور مؤثر مدیریت کنید. استرس های مداوم، تأثیرات مخرب بیشماری بر سلامتی دارد. بیاموزید که استرس را در زندگی خود محدود وکنترل نمایید.

    سیگار نکشید. استفاده از کافئین و الکل را محدود کنید (استفاده بیش از حد از الکل، می تواند تأثیراتی جدی بر حافظه کوتاه مدت شما داشته باشد). به اندازه کافی ورزش کنید.
از ابزارهای بهبود حافظه استفاده کنید

این ابزارها کمک می کنند تا اقلام و ایده های روزمره ای را که براحتی می توانید به خاطر بسپارید، با اطلاعاتی که مایلید در حافظه خود نگه دارید، مرتبط سازید. بعداً با به یاد آوردن این اقلام روزمره می توانید آن اطلاعات را نیز به یاد آورید.
تکنیک های بهبود حافظه بسیاری وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

    تکنیک عدد/ قافیه: برای حفظ کردن فهرست های شماره گذاری شده، از این تکنیک استفاده کنید. ابتدا برای هر یک از اعداد، یک کلمه استاندارد که با آن هم قافیه باشد، در نظر بگیرید. سپس تصویری ایجاد کنید که هر یک از این کلمات را با آنچه سعی دارید به خاطر بسپارید، مرتبط سازد.

    سیستم عدد/ شکل: در اینجا، تصاویری ایجاد کنید که به شکل هر عدد ارتباط داشته باشد و این تصاویر را با اقلام فهرست خود مرتبط نمایید.

    تکنیک الفبایی: این تکنیک برای فهرست هایی که بیش از 9 یا 10 قلم دارند، مناسب است. در این شیوه، هر یک از چیزهایی را که می خواهید حفظ کنید، به یکی از حروف الفبا ارتباط می دهید.

    سیستم سفری: در ذهن خود، به یک سفر آشنا بیندیشید، مثلاً مسیر حرکتتان از محل کار به منزل. هر یک از اقلام فهرست خود را به یکی از نشانه های اختصاصی این مسیر، مرتبط سازید.

    روش مکان هندسی: این تکنیک، از مکان ها برای تحریک حافظه شما استفاده می کند. اقلام فهرست خود را با اقلامی که در یک اتاق یا مکان آشنا می بینید (مثل آشپزخانه، دفتر کارتان، یا سوپر مارکتی که از آن خرید می کنید)، مرتبط نمایید.
ترسیم نقشه ذهن (Mind Mapping)

نقشه های ذهن (نقشه های فکر، یا نقشه های حافظه) شیوه ای مؤثر برای ایجاد ارتباط میان ایده ها و افکار درون مغز شما هستند. ترسیم نقشه ذهن، یک تکنیک یادداشت برداری است که اطلاعات را به گونه ای ثبت می کند که به شما نشان می دهد چگونه تکه های مختلف اطلاعات با یکدیگر جفت و جور می شوند. واقعیت های بسیاری در این گفته که "یک تصویر، هزار کلمه سخن می گوید" وجود دارد، و نقشه های ذهن، یک "تصویر" به خاطر سپردنی از اطلاعاتی که سعی دارید آنها را به خاطر بسپارید، ایجاد می کند.
این تکنیک، برای خلاصه کردن و ترکیب کردن اطلاعات از منابع گوناگون، بسیار مفید است. همچنین به شما امکان می دهد که در مورد مسائل پیچیده به گونه ای سازمان یافته بیندیشید، و سپس یافته های خود را به طریقی ارائه کنید که هم جزئیات را نشان دهد و هم تصویر کلی را.

مغز خود را به چالش بکشید

مغز شما هم مانند سایر قسمتهای بدنتان به ورزش نیاز دارد. شما می توانید مغز خود را از طریق استفاده از آن به شیوه های مختلف و به صورت منظم، ورزش دهید. موارد زیر را امتحان کنید:

    مهارتی جدید بیاموزید یا یک کار ذوقی را آغاز کنید. فعالیت هایی را پیدا کنید که منجر به ایجاد مهارت هایی می شود که معمولاً در زندگی روزمره خود از آنها استفاده نمی کنید. مثلاً اگر در تمام روز با اعداد سر و کار دارید، بخش خلاق مغز خود را با عکاسی یا کلاس های هنری، بهبود ببخشید.

    به طور منظم به تصویرسازی ذهنی بپردازید. از آنجا که بخش عمده حافظه، درگیر تصاویر و بازیابی آنهاست، ایجاد این مهارت، بسیار مهم است. در این زمینه، زیاد تمرین کنید.

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management


    به فعالیت های اجتماعی بپردازید. هنگامی که با مردم ارتباط برقرار می کنید و با آنها در تعامل هستید، مجبورید هشیار باشید. این امر کمک می کند تا مغز خود را زنده و قوی نگه دارید.

    بر چیزهای مهم تمرکز کنید. شما احتمالاً نمی توانید همه چیز را به خاطر بسپارید؛ پس اطمینان حاصل کنید که چیزهای مهم را به ذهن می سپارید و با چیزهای "بیهوده" بارِ اضافی به آن تحمیل نمی کنید.برچسب ها:تقویت حافظه ،
ادامه مطلب ادامه مطلب

بد شانسی یا خوش شانسی؟

1395/08/27
08:35
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
بد شانسی یا خوش شانسی؟

در روزگاری کهن، پیرمردی روستازاده بود که یک پسر و یک اسب داشت. روزی اسب پیرمرد فرار کرد و همه همسایگان برای دلداری به خانه اش آمدند و گفتند: "عجب شانس بدی آوردی که اسبت فرار کرد!".
روستا زاده پیر در پاسخ گفت: "از کجا می دانید که این از خوش شانسی من بوده یا از بدشانسیم؟".
همسایه ها با تعجب گفتند: "خب معلومه که این از بدشانسی توست!".
هنوز یک هفته از این ماجرا نگذشته بود که اسب پیرمرد به همراه بیست اسب وحشی به خانه برگشت. این بار همسایه ها برای تبریک نزد پیرمرد آمدند: "عجب اقبال بلندی داشتی که اسبت همراه بیست اسب دیگر به خانه برگشت.".
پیرمرد بار دیگر گفت: "از کجا می دانید که از خوش شانسی من بوده یا از بدشانسیم؟".
فردای آنروز پسر پیرمرد حین سواری در میان اسب های وحشی زمین خورد و پایش شکست. همسایه ها بار دیگر آمدند: "عجب شانس بدی.".
کشاورز پیر گفت: "از کجا می دانید که از خوش شانسی من بوده یا از بدشانسیم؟".
چند تا از همسایه ها با عصبانیت گفتند: "خب معلومه که از بدشانسی تو بوده پیرمرد کودن!".
چند روز بعد نیروهای دولتی برای سربازگیری از راه رسیدند و تمامی جوانان سالم را برای جنگ در سرزمینی دور دست، با خود بردند. پسر کشاورز پیر به خاطر پای شکسته اش از اعزام معاف شد. همسایه ها برای تبریک به خانه پیرمرد آمدند: "عجب شانسی آوردی که پسرت معاف شد.".
و کشاورز پیر گفت: "از کجا می دانید که....؟".

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management


نتیجه:
همیشه زمان ثابت می کند که بسیاری از رویدادهایی که آنها را بدبیاری و مسائل لاینحل زندگی خود می پنداشتیم، صلاح و خیرمان بوده و نعمت ها و فرصت هایی بوده که زندگی به ما اهدا کرده است. 

ادامه مطلب ادامه مطلب

تله هایی که باید از آنها دوری کرد

1395/08/27
08:34
امیرحسین ستوده بیدختی امیرحسین ستوده بیدختی
تله هایی که باید از آنها دوری کرد

اشتباهات متداولی وجود دارد که مدیران جدید، مرتکب آنها می شوند. مراقب باشید تا از این اشتباهات بپرهیزید:

    هرگز تصور نکنید که برای موفق شدن به عنوان یک مدیر، می توانید بر دانش شغلی و مهارتهای تکنیکی فعلی خود تکیه کنید- این نکته می تواند از مهارت های تکنیکی شما هم مهمتر باشد.
    برای نشان دادن توانایی خود، در مشورت کردن منظم با رئیس خود، کوتاهی نکنید.
    بدون اندیشیدن در مورد یک مسئله، و بدون داشتن ایده ای برای حل آن، به رئیس خود نزدیک نشوید.
    رئیس خود را شرمنده یا غافلگیر نکنید.

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management


    کاری نکنید که لازم شود رئیستان در مقابل دیگران از شما دفاع کند. این، ممکن است وجهه او را نزد افراد مافوق و همکارانش، تخریب نماید.
    در صحبت کردن با مشتریان (داخلی یا خارجی) در مورد اینکه آنها از شما و تیمتان چه می خواهند، کوتاهی نکنید.
    از اختیارات خود سوء استفاده نکنید- اطمینان حاصل کنید که هر چه از افرادتان می خواهید انجام دهند، در جهت منافع ومصالح سازمان است.برچسب ها:تله ،مدیریت ،مدیر ،
ادامه مطلب ادامه مطلب

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب آبان 1395

مهندسی و مدیریت ساخت پروژه - مطالب آبان 1395,مدیریت ساخت ,مدیریت پروژه, مدیریت پروژه های ساخت, مدیریت پروژه و ساخت,مدل سازی اطلاعات ساختمان,مدیریت ساخت
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مهندسی و مدیریت ساخت پروژه است. |طراحی و توسعه:امیرحسین ستوده بیدختی|
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic